< Předchozí  ^^  Další >
Akademie věd představí publikaci o průtokové cytometrii
03.04.07 09:51

 

Praha 3. dubna (ČTK) - Akademie věd tento týden představí publikaci o průtokové cytometrii, technice užívané k měření vizuálních vlastností buněk a jejich částí. Je dílem českých vědců Jaroslava Doležela a Jana Sudy a jejich rakouského kolegy Johanna Greilhubera. V anglickém jazyce s názvem Flow Cytometry with Plant Cells: Analysis of Chromosomes, Genes and Genomes ji vydalo nakladatelství Wiley-VCH.

 

Průtoková cytometrie (anglicky flow cytometry) je perspektivní technika, která umožňuje rychlá měření optických vlastností mikroskopických částic, zejména buněk a jejich složek. Konstrukce moderních cytometrů byla podmíněna pokroky optiky, elektroniky a dalších oborů. Vedle rychlosti analýz, která může dosahovat i několika desítek tisíc částic za vteřinu, je významnou předností cytometrie schopnost třídit mikroskopické částice podle jejich vlastností a ve skutečném čase.

 

Původně byla průtoková cytometrie vyvinuta pro analýzu krevních buněk a díky tomu dosud převažuje její využití v biomedicínském výzkumu a lékařské praxi. Teprve v posledním desetiletí se stále více uplatňuje při výzkumu rostlin, jejich šlechtění a pěstování. Významně k tomu přispívají čeští vědci.

 

Využití průtokové cytometrie u rostlin zahrnuje analýzy na různých úrovních: od molekulární a buněčné úrovně až po studium celých populací a ekosystémů. Velmi atraktivně lze cytometrii využít pro analýzu dědičné informace rostlin. Usnadňuje také poznávání fyziologických procesů.

 

Ve šlechtění nachází cytometrie mnohostranné uplatnění při určování šlechtitelských materiálů a výběru vhodných jedinců. Mezi perspektivní uplatnění patří také zjišťování škodlivých mikroorganismů v raných fázích infekce, kdy lze ještě provést účinná opatření.

 

Význam průtokové cytometrie narůstá i při ochraně přírody. Cytometrické studium mořských ekosystémů přináší cenné poznatky o fungování celých společenstev a jejich odezvě na působení lidí. Kdysi utopické představy se tak stávají skutečností a s jistotou lze očekávat, že jak množství využití, tak význam průtokové cytometrie v biologii rostlin bude dál strmě růst.

 

Díky podstatnému příspěvku českých vědců k vývoji cytometrických metod a jejich úspěšnému uplatňování v praxi patří Česká republika v tomto oboru mezi světovou špičku, a to jak v celkovém rozsahu uplatnění a inovátorských přístupech, tak v počtu vědeckých publikací a jejich ohlasů ve vědeckém světě. Dokladem výsadního mezinárodního postavení a prestiže českých vědců je jejich zásadní podíl na přípravě vůbec první souhrnné knihy věnované aplikacím průtokové cytometrie u rostlin.Další zprávy

Starověké cunami přeneslo pemzu ze Santorini až na Sinaj
Mnoho planet může mít dvě Slunce
Na pomoc Američanům do Iráku míří i roboty odhalující bomby
I čeští vědci vyvinuli revoluční stavební materiál - geopolymery
Vymření dinosaurů prý nevyvolalo boom u předchůdců dnešních savců
Ovce s lidskými geny má usnadnit transplantace
Archeologové nalezli v Předmostí další lokalitu s kostmi mamuta

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 4. 7. 2020 Svátek má Prokop
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz