< Předchozí  ^^  Další >
Česká Lípa ukazuje 4000 let starou bronzovou sekeru
12.11.08 17:11

 

Česká Lípa 12. listopadu (ČTK) - Asi 4000 let starou bronzovou sekeru mohou vidět od začátku týdne návštěvníci Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Sekeru ze starší doby bronzové našel loni na podzim u Mimoně Vladimír Libenský z Žizníkova a odevzdal ji. Její historická hodnota je nevyčíslitelná, sdělil archeolog českolipského muzea Petr Jenč.

 

Podle něj Libenský patří mezi poctivé nálezce, kteří historické předměty odevzdají, aniž by se je pokusili prodat na černém trhu. "Libenský naše muzeum kontaktoval, sekeru zajistil před krádeží a místo nálezu zabezpečil," poznamenal.

 

Bronzovou sekeru bez topůrka vystavuje muzeum s dalšími historickými předměty objevenými archeology nebo obyvateli Českolipska v posledních dvou letech.

 

Nálezy ze starší doby bronzové jsou na Českolipsku a v celém Libereckém kraji velmi vzácné. Lidé tehdy osídlili především střední, severozápadní, východní a jižní Čechy a střední a jižní Moravu. Současným Libereckým krajem většinou jenom procházeli. Mezi nejvýznamnější nálezy ze starší doby bronzové patří na Českolipsku kromě sekery od Mimoně keramika z hradní skály ve Sloupu, dvě kamenné sekery z Luhova a okolí Stvolínek a tři bronzové dýky z Oken v Podbezdězí.

 

Jak a kdy se sekera u Mimoně ocitla, už nikdo neobjasní. "Někdo ji mohl ztratit, nebo ji uložit do země jako oběť přírodním silám, jak bývalo v době bronzové běžné," konstatoval Jenč. Po skončení výstavy sekera najde stálé místo v archeologické expozici českolipského muzea.Další zprávy

U břehů Řecka nalezen kráter po meteoritu z doby před 14.000 lety
NASA kvůli bouři pozastavila činnost vozítka Spirit na Marsu
V egyptské Sakkáře objevena nová pyramida určená pro královnu
Vědci objevili na Sahaře pavouka, který se kutálí pomocí nohou
NASA ukončil činnost sondy Phoenix na Marsu
Do výzkumu v Antarktidě se letos zapojí i ornitologové
Česko má ode dneška Národní centrum výzkumu polárních oblastí

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 23. 6. 2021 Svátek má Zdeňka
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz