< Předchozí  ^^  Další >
Ministr Liška ocenil vědce za mimořádný přínos výzkumu a vývoji
13.11.08 13:07

 

Praha 13. listopadu (ČTK) - Soubor prací na téma "Skryté symetrie v prostoročase vícedimenzionální černé díry a jejich důsledky" ocenil dnes ministr školství Ondřej Liška (Strana zelených) ministerskou medailí I. stupně. Udělil ji autorovi těchto vědeckých prací Pavlu Krtoušovi z Ústavu teoretické fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

 

Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy za rok 2008 obdrželi tři vědci: Karel Bouzek z Ústavu anorganické technologie Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, Martin Petřek z Ústavu imunologie Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Fakultní nemocnice v Olomouci a Miloš Grim z Anatomického ústavu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

 

Bouzek se zabývá výzkumem vodivých polymerů jako nosičů katalyzátorů pro nízkoteplotní palivové články. Spolupracoval také s německými kolegy na vývoji autobusu, který bude jezdit na vodík a objeví se v první polovině příštího roku demonstračně v hromadné dopravě v Neratovicích. Spalovat bude vodík vznikající jako přebytek výroby v chemickém závodě Spolana Neratovice. Jeho tým byl přizván k realizaci evropského projektu zaměřeného na výzkum membrán a katalyzátorů pro vysokoteplotní palivové články.

 

Petřek se věnuje imunologii u intersticiálních plicních nemocí. Vybudoval mimo jiné laboratoř imunogenetiky a zavedl nové metody do diagnostiky a terapie. Spolu s Bouzkem patří k nejmladším profesorům. Bouzek byl jmenován v 38, Petřek ve 40 letech.

 

Petřkův tým zaujal světovou lékařskou veřejnost v roce 2006, když jako první publikoval rozluštění části profilu bílkovin, který určuje, jakým směrem se bude rozvíjet plicní zánět u sarkoidózy (zánětlivé plicní onemocnění). Nyní se spolu s pneumology a molekulárními biology v Olomouci, Německu a Velké Británii věnuje genomice a protetice plicní fibrózy, závažného onemocnění s rostoucím výskytem.

 

Třetím z oceněných je specialista v experimentální a molekulární embryologii Grim. Jedním z témat, kterému se Grimův tým věnuje, je neurální lišta v průběhu ontogeneze a především pak osud buněk, které mají svůj původ v neurální liště. Jeho tým vypracoval efektivní metodiku pro izolaci kmenových buněk z vlasových váčků.

 

Ministr uděluje vědcům ocenění za významnou badatelskou práci publikovanou v posledních pěti letech. Laureáti převzali ocenění ve Velkém zrcadlovém sále ministerstva školství.Další zprávy

Vědci získali první reálné záběry planet mimo sluneční soustavu
Endeavour dostal od NASA souhlas k pátečnímu startu
U břehů Řecka nalezen kráter po meteoritu z doby před 14.000 lety
Česká Lípa ukazuje 4000 let starou bronzovou sekeru
NASA kvůli bouři pozastavila činnost vozítka Spirit na Marsu
V egyptské Sakkáře objevena nová pyramida určená pro královnu
Vědci objevili na Sahaře pavouka, který se kutálí pomocí nohou

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 8. 5. 2021 Svátek má Státní svátek
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz