< Předchozí  ^^  Další >
Vědci získali první reálné záběry planet mimo sluneční soustavu
13.11.08 22:55

 

Washington 13. listopadu (ČTK) - Američtí astronomové získali prostřednictvím teleskopů na Havaji první reálné snímky planet, které obíhají jinou hvězdu než Slunce. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Uvedla současně, že pomocí Hubbleova teleskopu se poprvé podařilo objevit extrasolární planetu vizuálně. Podle agentury se to píše ve dvou studiích zveřejněných v časopisu Science.

 

Jedna série fotografií získaných na Havaji ukazuje tři obrovské planety, které obíhají kolem hvězdy označované jako HR8799 v souhvězdí Pegas. Planety jsou prý několikrát větší než Jupiter, který je největší planetou sluneční soustavy.

 

"Konečně máme aktuální snímek celého systému," řekl astrofyzik Bruce Macintosh, který pracuje v Národní laboratoři Lawrence Livermora v Kalifornii. "Je to milník v hledání a popisování planetárních soustav kolem hvězd."

 

Vědci zatím našli asi 300 extrasolárních planet, tedy těch, které obíhají jiné hvězdy než Slunce. Ty byly ale objeveny nepřímou měřicí technikou, zejména pozorováním gravitačních polí vzdálených hvězd, z nichž lze vypočítat pravděpodobný výskyt planety či jiného vesmírného tělesa.

 

"Pokoušeli jsme se neúspěšně zobrazit planety osm let a nyní máme obrázky tří planet najednou," řekl Macintosh.

 

První extrasolární planetou, která byla s pomocí Hubbleova vesmírného teleskopu objevena vizuálně, je Fomalhaut b v souhvězdí Jižní ryby. Tuto práci popisuje ve druhé studii astronom Paul Kalas se svými kolegy z kalifornské univerzity v Berkley. Planeta Fomalhaut b je od Země vzdálena 25 světelných let. Kalasova skupina má dva záběry planety, které pořídila v roce 2004 a 2006. Snímky jsou přístupné na internetové adrese www.gemini.edu.

 

Žádná ze zmíněných planet zřejmě není nositelkou života, protože jsou veliké, jejich povrch je rozpálený a obíhají ve velké vzdálenosti od hvězdy. Když zde ale existují velké planety, tak vědci věří, že zde budou i některé menší, jako jsou například Mars či Země. Ty je ale obtížnější teleskopy zachytit.

 

Studium těchto vzdálených slunečných systémů prý vědcům pomůže porozumět vývoji toho našeho. "Fomalhaut b nám totiž může ukázat, jak Jupiter a Saturn vypadaly, když naše sluneční soustava byla asi sto milionů let stará," řekl Kalas.Další zprávy

Pasteurův ústav slaví 120 let a deset Nobelových cen
Ministr Liška ocenil vědce za mimořádný přínos výzkumu a vývoji
Endeavour dostal od NASA souhlas k pátečnímu startu
U břehů Řecka nalezen kráter po meteoritu z doby před 14.000 lety
Česká Lípa ukazuje 4000 let starou bronzovou sekeru
NASA kvůli bouři pozastavila činnost vozítka Spirit na Marsu
V egyptské Sakkáře objevena nová pyramida určená pro královnu

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 8. 5. 2021 Svátek má Státní svátek
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz