< Předchozí  ^^  Další >
ČR se oficiálně stala 18. členem Evropské vesmírné agentury
14.11.08 13:36

 

Paříž 14. listopadu (ČTK) - Česká republika se stala 18. členskou zemí Evropské vesmírné agentury (ESA), a to jako první ze států někdejšího východoevropského socialistického bloku. S odvoláním na oficiální prohlášení vydané v pařížském ředitelství organizace o tom dnes informovala agentura AFP.

 

Na počest této události byla na všech pobočkách ESA ve členských zemích organizace vyvěšena česká vlajka, konstatuje dokument a dodává, že ČR bude jako plnoprávný člen vybavena hlasovacím právem již na nadcházející ministerské konferenci ESA, která se koná 25. a 26. listopadu v nizozemském Haagu.

 

Dohodu o začlenění ČR do Evropské vesmírné agentury podepsal letos v červenci český premiér Mirek Topolánek s generálním ředitelem ESA Jeanem-Jacquesem Dordainem. V září tuto dohodu schválily obě komory českého parlamentu.

 

Podle prohlášení "ESA a Česká republika zahájily tímto krokem přechodnou fázi, která bude trvat až do 31. prosince 2014". Během tohoto období musí český průmysl stejně jako česká vědecká obec a další organizace spojené s vesmírnými aktivitami přejít na normy ESA, upřesňuje dokument.

 

Agentura AFP připomíná, že ČR se může pochlubit solidními zkušenostmi s průzkumem vesmíru stejně jako kosmonautem Vladimírem Remkem, nynějším poslancem Evropského parlamentu. Remek se dostal do vesmíru v březnu 1978 na palubě sovětské lodi Sojuz-28 jako vůbec první člověk neruské či neamerické národnosti.

 

Kromě ČR jsou členy ESA Rakousko, Belgie, Dánsko, Španělsko, Finsko, Francie, Německo, Řecko, Irsko, Itálie, Lucembursko, Nizozemsko, Portugalsko, Británie, Švédsko, Norsko a Švýcarsko.

 

ESA je mezivládní výzkumná a vývojová organizace, která se zabývá výzkumem vesmíru a technologií dobývání vesmírného prostoru. Organizace byla založena v roce 1975 a je uznávaným a rovnocenným partnerem americké NASA, Ruské kosmické agentury či japonské NASDA.

 

ČR uzavřela s ESA rámcovou dohodu o spolupráci už v roce 1996 a následně vstoupila do programu ESA pro evropské spolupracující státy (PECS). Smyslem programu je příprava národních kapacit na plné členství v organizaci; čtyřletou účast na PECS završila česká strana úspěšně letos. Výsledky, jichž ČR dosáhla v programu, ocenila ESA při auditu připravenosti národní infrastruktury, a tím otevřela cestu k souhlasu všech nynějších členských zemí s přijetím ČR za nového člena.

 

K hlavním úspěchům ESA patří především vývoj nosných raket Ariane a Vega, instalace modulu Columbus na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a nákladní kosmická loď ATV. Velký přínos znamenal i výzkum planety Venuše sondou Venus Express, snímkování povrchu Marsu sondou Mars Express či přistání sondy Huygens na povrchu Saturnova měsíce Titan.Další zprávy

Raketoplán Endeavour bez problému odstartoval
Pasteurův ústav slaví 120 let a deset Nobelových cen
Vědci získali první reálné záběry planet mimo sluneční soustavu
Ministr Liška ocenil vědce za mimořádný přínos výzkumu a vývoji
Endeavour dostal od NASA souhlas k pátečnímu startu
U břehů Řecka nalezen kráter po meteoritu z doby před 14.000 lety
Česká Lípa ukazuje 4000 let starou bronzovou sekeru

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 8. 5. 2021 Svátek má Státní svátek
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz