< Předchozí  ^^  Další >
U Jeruzaléma prý objeven hrob jedné z žen Heroda Velikého
20.11.08 11:40

 

Jeruzalém 20. listopadu (ČTK) - Izraelský archeolog Ehud Necer tvrdí, že našel nedaleko Jeruzaléma hrob manželky krále Heroda Velikého a jeho snachy. Na středeční tiskové konferenci také podal nové důkazy o luxusu, který prý panoval na Herodově dvoře. Ačkoli mnozí odborníci nepovažují nálezy za jednoznačně dokázané, Necer tvrdí, že si je jejich určením jist.

 

Je prý ochoten sníst vlastní klobouk v případě, že se prokáže, že jde o hroby někoho jiného. Novinářům ukázal dva vápencové sarkofágy. V jednom z nich podle něho byly ostatky Herodovy snachy a v druhém jedné z deseti Herodových manželek Mathaké. Necer loni poblíž odhalil údajný hrob Heroda Velikého.

 

Archeolog z Hebrejské univerzity provedl novináře pevností, již nechal Herodes postavit v blízkosti Jeruzaléma. Dnes po ní zůstal uměle navršený pahorek, na němž stával Herodův palác. Součástí Herodia je mauzoleum, v němž Necer našel sarkofágy.

 

Necerova skupina na místě také nalezla důkaz o údajném luxusu, v němž Herodes a jeho rodina žili. Objevili dobře uchované malby, jež zdobily královskou divadelní lóži. Je na nich okno obrácené do krajiny. Freska je z doby patnáct až deset let před naším letopočtem, je na ní venkovská farma, pes a keře. Je prý provedena technikou, která v té době nebyla v Judeji známá, takže autory jsou asi malíři přivezení z Itálie.

 

Herodes sice nebyl Žid, ale Judeji vládl z pověření Říma téměř 40 let, až do své smrti v roce čtyři našeho letopočtu. Ze strachu z příchodu nového krále nechal podle bible vyvraždit všechny chlapce do dvou let. Je ale také znám jako stavitel druhého židovského chrámu v Jeruzalému a mnozí ho považují za významného vládce své doby. V pevnosti Herodium byl kromě jeho paláce také bazén, lázně, zahrady, akvadukt a divadlo pro 650 diváků.

 

Příběh o vraždění neviňátek je obsažen pouze v evangeliu svatého Matouše, takže historici pochybují o jeho přesnosti. Jsou si ale jisti, že Herodes ze strachu o trůn nechal zavraždit své politické oponenty a spiklence, mezi nimiž byla jedna z jeho žen a tři synové. Josephus Flavius, který psal židovské dějiny v 1. století našeho letopočtu, tvrdí, že na sklonku života Herodes, trpící už bolestmi, nařídil zabít přední členy židovských rodin, aby jeho smrt vyvolala všeobecný smutek. Flavius také popsal velkolepý Herodův pohřeb.

 

Herodium se po králově smrti stalo pevností, z níž se židovští povstalci bránili Římanům. Římské jednotky ji dobyly roku 71, rok po zničení jeruzalémského chrámu.Další zprávy

Vědci identifikovali tělesné ostatky astronoma Koperníka
Po ISS se zřejmě prochází pavouk, který utekl z vědecké přepravky
Nově zmapovaný genom mamuta může vysvětlit důvody jeho vyhynutí
Mourou: Česko má šanci na Mezinárodní laserové centrum
Astronauti z Endeavouru uskutečnili první výstup do kosmu
Rektoři: Česká věda nemůže být světová, když jí chybí peníze
V České hlavě oceněn objev mutace genu i zabezpečení bankovek

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 8. 5. 2021 Svátek má Státní svátek
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz