< Předchozí  ^^  Další >
Maximum meteorů Geminid nastane 13. prosince krátce před půlnocí
30.11.08 11:07

 

Praha 30. listopadu (ČTK) - Meteorický roj Geminidy bude vrcholit 13. prosince čtyřicet minut před půlnocí. Astronomové očekávají, že bude létat asi 120 meteorů za hodinu. Budou ale silně rušeny Měsícem, který je předchozí den v úplňku, uvádí server pražské Štefánikovy hvězdárny www.observatory.cz.

 

Podle astronomky hvězdárny Jany Sainerové ale bude možné Geminidy pozorovat nejen v tuto chvíli, v menším počtu budou létat i několik dní kolem tohoto data.

 

Meteory jsou světelné úkazy, které vznikají tehdy, když se malá tělíska nebo částečky srazí se Zemí. Při letu vysokou rychlostí, asi 36 kilometrů za sekundu, se třou o vzduch, rozžhaví se a většinou se vypaří. Přitom dochází k ionizaci okolního plynu, a tak vzniká meteor - jasná čára na obloze.

 

Zdrojem Geminid není kometa, která při průletu sluneční soustavou za sebou zanechala část své hmoty v podobě proudu částic, jak je tomu například u známějšího roje Leonid, ale planetka 3200 Phaeton. Zřejmě se v minulosti srazila s jinou planetkou, a tak se mohl vytvořit pás částic, podobný jako u komet, který zůstává v její dráze.

 

Kdo bude chtít Geminidy vidět, měl by si přát podle Astronomů jasné počasí a vydat se mimo město, kde neruší umělé osvětlení. Pozorování je možné spojit se sledováním planety Saturn. Radiant roje - tedy místo, ze kterého všechny meteory zdánlivě vylétají - leží totiž v místech, kde se v této době na obloze Saturn nalézá, v souhvězdí Blíženců (Gemini).

 

Geminidy podle Pavla Suchana z České astronomické společnosti ze všech meteorických rojů také pronikají nejhlouběji do zemské atmosféry, až do výšek 40 km nad zemským povrchem. Tato prachová tělíska mají nejvyšší hustotu ze všech známých meteorických rojů, dva až tři gramy na krychlový centimetr.

 

Na Zemi dopadá každý rok podle odhadu astronomů 5000 až 17.000 tun meteorického materiálu. Přes 20.000 meteoritů se nachází ve sbírkách muzeí a vědeckých institucí. Lidem jsou však zřejmě bližší ty, které proletí atmosférou, krátce zazáří a zmizí. Říkají jim padající hvězdy a mnozí věří, že když si v tu chvíli budou něco přát, tak se jim to vyplní.

 

Mezi nejznámější meteorické roje patří srpnové Perseidy, listopadové Leonidy či prosincové Geminidy. Jsou obvykle pojmenovány podle souhvězdí, ve kterém leží jejich radiant.

 

Meteorické proudy mohou protínat i dráhy jiných planet. V minulosti se objevila řada astronomických prací, které zkoumaly možné roje zejména na Venuši a Marsu.Další zprávy

Přistání raketoplánu odloženo kvůli nepřízni počasí
V Bulharsku byla objevena prehistorická kanoe
Raketoplán Endeavour ukončil misi na ISS a vrací se domů
Vědci budou diskutovat o kosmickém rentgenovém dalekohledu
Izraelský software prý dokáže bez velkých zásahů zkrášlit tvář
Na obloze září Venuše, Jupiter a Saturn a přelétá stanice ISS
Astronauti z Endeavour zahájili poslední výstup do vesmíru

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Neděle 25. 7. 2021 Svátek má Jakub
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz