< Předchozí  ^^  Další >
Řípa: Výroba elektřiny termojadernou fúzí je po 50 letech reálná
03.12.08 18:56

 

Praha 3. prosince (ČTK) - Po padesáti letech výzkumů je už výroba elektřiny pomocí termojaderné fúze reálná. Při dnešní přednášce 50 let tokamaku, termonukleárního reaktoru jaderné fúze, na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské Českého vysokého učení technického to řekl Milan Řípa z Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd. Je to vědec, který stál před 50 lety u počátků tohoto výzkumu v někdejším Československu.

 

Termojaderná fúze je podle Řípy budoucností energetiky. Přesvědčen je, že se touto technologií bude vyrábět elektřina do konce první poloviny tohoto století. "Rusové dokonce tvrdí, že jsou s to dodat první termojadernou elektrárnu na klíč do 20 let," uvedl.

 

V reaktorech nynějších atomových elektráren vzniká energie štěpením atomů s těžkými jádry. V reaktorech na termojadernou fúzi se naopak slučují atomy s lehkými jádry na atomy s jádry těžšími. Tím se uvolní obrovská energie, kterou potřebovaly částice lehčích atomů k tomu, aby držely pohromadě, a která je mnohem větší než ta, která vzniká při štěpení atomů. Obrovskou výhodou je, že při fúzi nevzniká radioaktivní odpad.

 

"Tady (v Praze) to začalo v devětapadesátém roce," vzpomínal Řípa. To byl 1. ledna založen Ústav fyziky plazmatu a hned v prvním roce své existence byl pověřen koordinací výzkumu řízené termojaderné fúze. "Bylo to ale jen takové heslo, protože se ještě nic koordinovat nedalo, protože žádný výzkum neexistoval," poznamenal Řípa.

 

První tokamak se do Prahy dostal podle Řípy z Moskvy a ještě teď slouží právě na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské k výuce studentů. Byl to podle vůbec jeden z prvních tokamaků na světě, uvedl.

 

Ústav fyziky plazmatu Akademie věd letos v dubnu spouštěl mnohem modernější a výkonnější britský tokamak Compass, který pracuje na principu tokamaku Iter. Ten bude největším zařízením tohoto druhu na světě. Buduje se v Cadarache v jižní Francii.

 

Česko je už od roku 1999 zapojeno do Euratomu, což je společenství uvnitř Evropské unie, a je tudíž spolu s ním partnerem na velkém mezinárodním projektu obřího tokamaku Iter. I reaktor v Cadarache bude ale ještě pokusným, přestože už bude produkovat elektřinu. Dohodu o jeho výstavbě podepsali v listopadu 2006 v Paříži představitelé šesti předních světových průmyslových velmocí a Evropské unie.Další zprávy

Vědci zachytili odraz superhvězdy, kterou pozoroval Tycho Brahe
Noční nebe nabízí Venuši, Jupiter, Saturna, ISS a Geminidy
Ve středu přeletí Mezinárodní vesmírná stanice nad Prahou
Raketoplán Endeavour přistál v kalifornské poušti
Přistání raketoplánu odloženo kvůli nepřízni počasí
Maximum meteorů Geminid nastane 13. prosince krátce před půlnocí
V Bulharsku byla objevena prehistorická kanoe

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 23. 6. 2021 Svátek má Zdeňka
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz