< Předchozí  ^^  Další >
Vědci zachytili odraz superhvězdy, kterou pozoroval Tycho Brahe
04.12.08 19:47

 

Londýn 4. prosince (ČTK) - Vědci z německého Institutu Maxe Plancka zachytili světlo ze supernovy, kterou už v roce 1572 pozoroval Tycho Brahe. Díky dalekohledům umístěným na Havaji a ve Španělsku se podařilo spatřit a zaznamenat světelné odrazy exploze z doby před více než 430 lety. Ve svém novém čísle o tom informoval týdeník Nature.

 

"Zaznamenal jsem novou a nezvyklou hvězdu, která svítila víc než ostatní a zářila téměř přímo nad mou hlavou," napsal v listopadu roku 1572 Tycho Brahe a zaznamenal přesnou pozici hvězdy. Objekt nazval stella nova, neboli nová hvězda. To, co viděl, ale bylo zhroucení staré hvězdy, tedy jev dnes nazývaný supernova. Od časů dánského astronoma tato supernova značně vyhasla, a přesto se astronomickým archeologům podařilo zachytit část světla ze začátku exploze.

 

"Využili jsme mezihvězdný prach jako jakési zrcadlo," řekl astronom Oliver Krause.

 

Při explozi hvězdy se do všech stran uvolní světlo a Brahe i jeho současníci spatřili to, které směřovalo k naší planetě. Světlo šířené jinými směry se často odrazí od mezihvězdného prachu. Tyto prachové mraky vzdálené stovky světelných let od původní supernovy pak vytvoří jakousi ozvěnu, již lze spatřit na Zemi ještě dnes.

 

Astronomové do minulosti tímto způsobem nahlédli už víckrát, supernova z časů císaře Rudolfa II, je ale zatím nejstarší úlovek. "Když jsme se podívali na naši obrazovku a spatřili spektrum Brahovy supernovy, bylo to velmi vzrušující," řekl Krause, který s kolegy použil dalekohled na Mauna Kena na Havaji.

 

Z Brahova měření vyplynulo, že nová hvězda byla daleko za Měsícem, což bylo v jeho době nemyslitelné, protože tehdy se věřilo, že v té vzdálenosti jsou nebeské objekty konstantní. "Supernova z roku 1572 byla milníkem dějin vědy. Lidé se museli vzdát názoru o neměnnosti nebeských objektů," řekl Krause.

 

Supernovy jsou hvězdy, které spalují vodík a mění ho v jaderné fúzi na stále těžší prvky až do vytvoření železa. To je konečným produktem jaderné fúze. Hvězda se poté zhroutí a energie, která při tom vznikne, vede k mohutné explozi. Hmota hvězdy je vymrštěna do okolí rychlostí téměř 29.000 kilometrů za vteřinu. Zbytky Brahovy supernovy se za 400 let proměnily v mrak z plynů a prachu o průměru víc než 20 světelných let.Další zprávy

NASA odložil vypuštění nové sondy na Mars
Řípa: Výroba elektřiny termojadernou fúzí je po 50 letech reálná
Noční nebe nabízí Venuši, Jupiter, Saturna, ISS a Geminidy
Ve středu přeletí Mezinárodní vesmírná stanice nad Prahou
Raketoplán Endeavour přistál v kalifornské poušti
Přistání raketoplánu odloženo kvůli nepřízni počasí
Maximum meteorů Geminid nastane 13. prosince krátce před půlnocí

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 23. 6. 2021 Svátek má Zdeňka
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz