< Předchozí  ^^  Další >
NASA odložil vypuštění nové sondy na Mars
05.12.08 07:49

 

Washington 5. prosince (ČTK) - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) kvůli technickým problémům odložil o dva roky novou vědeckou misi na Mars. Sonda, která měla být vyslána s úkolem hledat stopy po životě příští podzim, se vydá na cestu až na konci roku 2011. Ve čtvrtek to oznámil zástupce NASA Michael Griffin.

 

Agentura pracuje na novém programu označovaném zkratkou MSL (Mars Science Laboratory), který má nahradit předchozí verzi, v jejímž rámci americké pracoviště na Mars vyslalo roboty Spirit a Opportunity.

 

Nová, šestikolová sonda o velikosti terénního vozu má na Marsu přistát s dokonalejší laboratoří a přinést odpověď na otázku, zda na Marsu existovaly nebo ještě stále existují podmínky pro život v mikrobiologické podobě. K cestě bude potřebovat devět měsíců a pracovat by měla dva roky. Ve srovnání s předchůdci má být schopna urazit delší vzdálenosti nehostinným terénem a bude využívat nový typ pohonu. Podle poznatků, které přinesl dosavadní průzkum, byl v minulosti na povrchu zemského souseda dostatek vody.

 

NASA pro MSL počítá s 2,3 miliardy dolarů a odklad prý projekt prodraží o dalších 400 milionů. Umožní údajně ale další zdokonalení přístrojů, protože vzhledem k výši nákladů si NASA nemůže neúspěch dovolit.

 

Úřad v říjnu oznámil, že původní termín vypuštění sondy v roce 2009 bude navzdory technickým i finančním potížím zachován. Ve čtvrtek Griffin řekl, že technické problémy lze vyřešit za několik měsíců, což je ale pro start bezvýznamné, jelikož ten je ze Země na Mars možný vždy po 26 měsících.Další zprávy

Studenti v Cambridgi vyslali do vesmíru plyšové medvědy
Vědci zachytili odraz superhvězdy, kterou pozoroval Tycho Brahe
Řípa: Výroba elektřiny termojadernou fúzí je po 50 letech reálná
Noční nebe nabízí Venuši, Jupiter, Saturna, ISS a Geminidy
Ve středu přeletí Mezinárodní vesmírná stanice nad Prahou
Raketoplán Endeavour přistál v kalifornské poušti
Přistání raketoplánu odloženo kvůli nepřízni počasí

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 23. 6. 2021 Svátek má Zdeňka
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz