< Předchozí  ^^  Další >
Evropské zahájení Mezinárodního roku astronomie bude v Praze
05.12.08 14:09

 

Praha 5. prosince (ČTK) - Evropské zahájení Mezinárodního roku astronomie (International Year of Astronomy 2009, IYA), kterým vyhlásilo UNESCO a OSN rok 2009, se bude konat 7. ledna na pražském Staroměstském náměstí, a to při příležitosti předsednictví Česka Evropské unii. Jednou z hlavních akcí je den s hvězdárnami světa, kdy si budou světové observatoře během 24 hodin předávat štafetu přímého přenosu nočního obrazu nebeské klenby viděný svými teleskopy podle toho, kde bude právě noc, uvedli čeští organizátoři.

 

Slavnostní celosvětové zahájení IYA 2009 se bude konat v sídle UNESCO v Paříži 15. a 16. ledna.

 

Svět vyhlášením IYA 2009 přijal návrh Itálie, aby si lidé ve všech zemích planety připomněli 400. výročí prvního užití hvězdářského dalekohledu Galileem Galileim. Akci na celosvětové úrovni koordinuje Mezinárodní astronomická unie. Českému organizačnímu výboru předsedá známý vědec a popularizátor astronomie Jiří Grygar. Česko má kromě výročí spojeného s vynálezem dalekohledu především vlastní želízko v ohni, a tím je 400. výročí publikování díla Johannese Keplera Astronomia Nova.

 

Galileo a Kepler se vzájemně respektovali. Galileo dalekohledem pozoroval nejen měsíce Jupitera, ale objevil jím během jediného roku podle Grygara tolik nových údajů o vesmíru, že nelenil a sepsal o tom odbornou zprávu, kterou nazval "Nebeský posel" (Benátky, 1610). Trvalo to týden, než ji kurýři na koních dopravili z Itálie do Prahy Keplerovi, který v té době působil jako císařský matematik na dvoře Rudolfa II. Kepler přijal Galileovy objevy s nadšením. Téhož roku vydal v Praze "Rozpravu s Nebeským poslem" a spěšně ji poslal opět po kurýrech přes Alpy do Itálie Galileimu.

 

"Ani jeden z obou geniálních badatelů zajisté netušil, že o pouhých 400 roků později budou astronomická zařízení patřit mezi nejnákladnější vědecké přístroje lidstva a že komunikace mezi vědeckými pracovníky se bude odehrávat téměř rychlostí světla pomocí všudypřítomného internetu," uvedl Gragar. Není podle něj náhodou, že vynález internetu pochází z Evropského centra pro výzkum částic (CERN), kde se fyzikové při práci u obřího urychlovače už před dvaceti lety začali potýkat s nedokonalostmi telefonické i elektronické komunikace po obvodu 27 kilometrů dlouhé urychlovací trubice.



Další zprávy

Kopřivnická Tatra bude vyvíjet alternativní pohony
Sestavit robota byla pro studenty z Liberce hračka
Studenti v Cambridgi vyslali do vesmíru plyšové medvědy
NASA odložil vypuštění nové sondy na Mars
Vědci zachytili odraz superhvězdy, kterou pozoroval Tycho Brahe
Řípa: Výroba elektřiny termojadernou fúzí je po 50 letech reálná
Noční nebe nabízí Venuši, Jupiter, Saturna, ISS a Geminidy

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
    Přihlášení
    Registrace


    Vzhledy:
    Vlastni
    Pátek 6. 12. 2024 Svátek má Mikuláš
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz