< Předchozí  ^^  Další >
Kopřivnická Tatra bude vyvíjet alternativní pohony
08.12.08 13:57

 

Brno 8. prosince (ČTK) - Kopřivnická automobilka Tatra bude vyvíjet alternativní pohony svých aut, především hybridní a elektrické. Oznámila to dnes na společné tiskové konferenci s brněnským Vysokým učením technickým, s nímž bude na vývoji spolupracovat. Investice do vývoje podle firmy nelze přesně odhadnout, budou v milionech korun. Ani termíny zatím Tatra nechce upřesnit.

 

Tatra nedávno oznámila propouštění víc než 800 zaměstnanců kvůli světové hospodářské krizi. Zbavila se tak přibližně pětiny z 4400 zaměstnanců. Ve většině se provozů bude zhruba do konce března 2009 pracovat jen tři týdny v měsíci. Firma tak sníží náklady na mzdy a energie. Náklady na vývoj ale omezovat nebude, uvedl už minulý týden šéf firmy Adams.

 

Dnes to potvrdil. "Čelíme celosvětové krizi, která má dopady na průmysl na celém světě a také Tatra těmto dopadům čelí. Tato situace dokonce ještě zvyšuje důležitost spolupráce s univerzitou. Musíme vylepšit naše vozy a zvýšit jejich konkurenceschopnost, nalézt a vyvinout nové materiály ke konstrukci nákladních vozidel," řekl dnes Adams.

 

Tatra chce ve spolupráci s VUT vyvíjet především ekologicky šetrnější motor splňující normu EURO 6. Ten by měl být připraven v roce 2010. Kromě toho bude vyvíjet také hybridní a elektrické motory, které chce v budoucnu využít pro svá auta.

 

"Tato smlouva je jakousi formalizací vztahu s podnikem a umožní našim studentům těsnější vazbu na praxi a přinese nám učitele z praxe do prostředí univerzity, což je obojí naším strategickým cílem," uvedl rektor brněnské školy Karel Rais.

 

Do ekologických pohonů v posledním období investuje i řada světových automobilek. Jejich plány by ale mohla zbrzdit právě světová finanční krize. Právě na vývoj takzvaných zelených pohonů by mohly například automobilky z EU dostat nejméně pět miliard eur (asi 126 miliard Kč). Ještě větší finanční pomoc od státu, až kolem 350 miliard korun, by měly dostat americké automobilky.Další zprávy

Na výzkum a vývoj půjde do Česka z EU 53 miliard korun
Evropské zahájení Mezinárodního roku astronomie bude v Praze
Sestavit robota byla pro studenty z Liberce hračka
Studenti v Cambridgi vyslali do vesmíru plyšové medvědy
NASA odložil vypuštění nové sondy na Mars
Vědci zachytili odraz superhvězdy, kterou pozoroval Tycho Brahe
Řípa: Výroba elektřiny termojadernou fúzí je po 50 letech reálná

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 12. 2023 Svátek má Iva
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz