< Předchozí  ^^  Další >
Na výzkum a vývoj půjde do Česka z EU 53 miliard korun
08.12.08 14:02

 

Ostrava 8. prosince (ČTK) - Na podporu národního výzkumu a vývoje je pro Česko z evropských peněz připraveno zhruba 53 miliard korun. Peníze, které bude možné čerpat až do roku 2013, jsou určeny zejména pro vysoké školy, veřejné výzkumné instituce a další neziskové organizace, které se zabývají výzkumem a vývojem. Novinářům to dnes řekl ministr školství Ondřej Liška.

 

O první peníze z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace mohou zájemci začít žádat od 15. prosince. V první fázi je vyčleněno asi šest miliard korun a peníze by měly pomoci mimo jiné podpořit vznik a rozvoj kvalitně vybavených pracovišť zaměřených na aplikovaný výzkum.

 

Rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava Tomáš Čermák ČTK řekl, že si od evropských peněz slibuje podstatně kvalitnější vybavení, než má univerzita nyní k dispozici. Škola podle něj potřebuje například kvalitně vybavené laboratoře. "Bez vybavení nepřilákáte kvalitní studenty, bez kvalitních studentů nebudete mít nikdy kvalitní absolventy pro průmysl," uvedl Čermák.

 

Peníze by podle Lišky měly být investovány hlavně do nových myšlenek, které vznikají ve výzkumných pracovištích a následně budou moci být využity v průmyslu nebo soukromé sféře. Dodal, že dnes se sice bádá, ale často se neví, jaký to bude mít užitek. "My chceme, aby se bádalo s jasným cílem, aby výsledky tohoto bádání byly prospěšné i pro zbytek společnosti. Chceme aby vědci svoje vynálezy a myšlenky dokázali zužitkovat v průmyslu či obchodě," podotkl Liška.

 

Domnívá se, že ČR bude schopna ekonomicky růst pouze v případě, že stoupne podíl patentů aplikovaných v praxi. Jedním z cílů operačního programu je také posílit spolupráci mezi vědci a soukromým sektorem. "Dnes je to tak, že celá řada vysokých škol a výzkumných pracovišť třeba spolupracuje, ale zdaleka ne v míře srovnatelné v zemích od nás na západ," doplnil Liška. Vysoké školy a výzkumná pracoviště by tak podle něj měla být v budoucnu mnohem více schopna reagovat na poptávku z průmyslu, což povede i k oživení ekonomiky.Další zprávy

Rok 2008 se prodlouží o vteřinu, bude nejdelší za 16 let
Kopřivnická Tatra bude vyvíjet alternativní pohony
Evropské zahájení Mezinárodního roku astronomie bude v Praze
Sestavit robota byla pro studenty z Liberce hračka
Studenti v Cambridgi vyslali do vesmíru plyšové medvědy
NASA odložil vypuštění nové sondy na Mars
Vědci zachytili odraz superhvězdy, kterou pozoroval Tycho Brahe

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 12. 2023 Svátek má Iva
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz