< Předchozí  ^^  Další >
Dobrodruh chce obletět svět v solárním letounu
19.03.07 19:29

 

Curych 19. března (ČTK) - Známý švýcarský balonový letec Bertrand Piccard plánuje obletět svět. Tentokrát ovšem v letounu poháněném výhradně sluneční energií. Devětačtyřicetiletý dobrodruh musí nejdříve dokázat udržet solární letoun ve vzduchu 36 hodin, což je déle než jakýkoli dosavadní solární létací stroj. Švýcar to dnes podle agentury DPA oznámil v Curychu.

 

Piccard hodlá let kolem světa uskutečnit v roce 2011. "Projekt je poselstvím pro obnovitelné zdroje energie," osvětlil Piccard jednu z hlavních motivací k projektu s označením Solar Impulse. Stříbrně metalízové letadlo vybavené solárními články na křídlech prý má všem ukázat, jak vzrušující může být ochrana životního prostředí.

 

Konstruování prvního prototypu stroje začne příští měsíc ve Švýcarsku a příští rok už by měl poprvé vzlétnout. I pro takového průkopníka letectví, jakým je létající Švýcar, je tento projekt skutečnou výzvou. Po menším prototypu bude sestrojena konečná verze letounu, jenž by měl mít rozpětí křídel jako Airbus A380, tedy zhruba 80 metrů.

 

Výkon motoru naproti tomu se svými 12 koňskými silami zhruba odpovídá výkonu motoru letadla, v němž bratři Wrightové v roce 1903 podnikli historicky první motorový let. Do malého kokpitu švýcarského stroje se však vměstná jen jeden člověk.

 

Piccard si získal světovou slávu před osmi lety, když v horkovzdušném balonu obletěl svět a zdolal do té doby rekordní vzdálenost 40.810 kilometrů. Rekord překonal až loni americký miliardář a dobrodruh Steve Fossett, jehož let byl dlouhý přes 43.450 kilometrů.

 

Piccard se však nyní nepovažuje jenom za dobrodruha. Tváří v tvář klimatickým změnám je podle něj jeho úsilí impulzem pro udržitelný rozvoj. "Nemůžeme vyřešit všechny problémy se solární energií, ale možná všechny, jež vyžadují průkopnického ducha," prohlásil. Během svého rekordního letu v roce 2011 plánuje Piccard mezipřistání na všech kontinentech, kde hodlá propagovat ekologické technologie.

 

Před uskutečněním rekordu však musí Piccardův pětatřicetičlenný technický tým zařídit, aby se solární letoun udržel ve vzduchu i v noci. K tomu bude vybaven bateriemi, jež se budou dobíjet během dne. Podle inženýra Andrého Borschberga je rozlousknutí tohoto oříšku nejnáročnější fází celého projektu. "Dosavadní solární letouny létají mezi desátou hodinou dopoledne a třetí hodinou odpoledne," vysvětlil.

 

První prototyp letadla bude muset bez paliva letět nepřetržitě 36 hodin. V roce 2010 pak hodlá Piccard s větším strojem přeletět Atlantik a o rok později celý svět.

 

Celý projekt by nebyl možný bez podpory sponzorů, kteří na sebe převzali většinu nákladů, jež činí dohromady 70 milionů eur (téměř dvě miliardy korun). Hlavním sponzorem je od počátku března s podílem kolem devíti milionů eur německý peněžní ústav Deutsche Bank. "Nemůžeme před těmito obrovskými výzvami zavírat oči, uši a srdce," prohlásil šéf banky Josef Ackermann. "Jako zkušební pilot ale nejsem k dispozici," zdůraznil.Další zprávy

Ve středu bude jarní rovnodennost, nastane astronomické jaro
Americká armáda bude hlídat tělesné funkce vojáků v boji
Na Marsu jsou prý jeskyně, mohly by skrývat život
Havárie Columbie ožije v televizním dokumentu
V Tasmánii testují novou technologii záchrany uvázlých velryb
Sklárny Kavalier spolupracovaly na projektu zkoumajícím vesmír
Sonda na Saturnově měsíci Titanu našla moře

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 30. 9. 2020 Svátek má Jeroným
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz