< Předchozí  ^^  Další >
Největší hlavonožec skončí asi v troubě
23.03.07 17:39

 

Wellington 23. března (ČTK) - Zřejmě největší hlavonožec, jaký kdy byl na světě uloven, skončí pravděpodobně v mikrovlnné troubě. Experti chtějí téměř půltunového živočicha rozmrazit, kdyby ho ale jen tak nechali ležet při pokojové teplotě, trvalo by rozmrzání dlouhou dobu a tělo by začalo hnít, uvedla agentura AP.

 

Obrovský kalmar Hamiltonův (Mesonychoteuthis hamiltoni), který náhodou skončil v únoru v síti novozélandských rybářů v antarktických vodách, spočívá nyní v národním muzeu Nového Zélandu Te Papa Tongarewa. Kvůli uchování v původním stavu byl živočich vážící 495 kilogramů a dlouhý deset metrů zmražen.

 

Experti chtějí nyní zahájit studium hlavonožce a potřebují, aby rozmrzl. Nejlepším prostředkem k tomu by měla podle nich být obrovská mikrovlnná trouba.

 

Kdyby totiž kalmar rozmrzal přirozeně při pokojové teplotě, trval by proces řadu dní, během nichž by tělo začalo zvnějšku hnít, zatímco jeho jádro by zůstávalo zmražené.

 

"Existují jisté ekvivalenty běžné mikrovlnné trouby, které se používají v průmyslu, kupříkladu k úpravě dřeva, a to by pro nás bylo zřejmě to pravé," podotkl jeden z odborníků Steve O'Shea.

 

Obrovští kalmaři patří k nejzáhadnějším tvorům z hlubin oceánů. Odhaduje se, že dorůstají délky až 14 metrů. Vědci však stále nevědí, do jaké velikosti jsou schopni dorůst ani jakého věku se dožívají.Další zprávy

Jak se cítí váš pes? Koukněte na ocas
Australský vědec zhotovuje oblečení z kvasícího vína
Ve středu bude jarní rovnodennost, nastane astronomické jaro
Dobrodruh chce obletět svět v solárním letounu
Americká armáda bude hlídat tělesné funkce vojáků v boji
Na Marsu jsou prý jeskyně, mohly by skrývat život
Havárie Columbie ožije v televizním dokumentu

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 30. 9. 2020 Svátek má Jeroným
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz