< Předchozí  ^^  Další >
Jak se cítí váš pes? Koukněte na ocas
26.03.07 12:58

 

Řím 26. března (ČTK) - O psech je známo, že dokážou dát své emoce velmi dobře najevo. Italští vědci však přišli na to, že spolehlivým indikátorem pocitů psa je zřejmě i jeho ocas. Když s ním vrtí více vpravo, je prý šťastný a chtěl by jít blíž, pohybem na druhou stranu naopak vyjadřuje strach a touhu zmizet.

 

Giorgio Vallortigara a jeho kolegové z univerzity v Terstu prováděli pokusy se 30 psy různých ras. Každému z nich na jednu minutu ukázali majitele, cizího člověka, kočku a nebezpečně vyhlížejícího belgického ovčáka. Reakce zvířat natáčeli na video.

 

Zatímco při pohledu na člověka nebo kočku hýbali ocasem více napravo, při konfrontaci s ovčákem přesměrovali svou oháňku nalevo, popisují vědci výsledek experimentu v odborném časopise Current Biology. Rozdíly pozorovali i v intenzitě pohybů ocasem. Nejrychleji jím vrtěli, když spatřili svého pána, čímž vyjadřovali radost. Cizí člověk u nich vyvolával pomalejší pohyby a u kočky hýbat ocasem skoro přestali.

 

Italští výzkumníci tyto projevy připisují rozdělení mozku, kdy různé pocity zpracovává jiná půlka tohoto orgánu, a bezděčně tak ovlivňuje chování psa navenek. Upřednostňování jedné půlky těla při určitém druhu jednání vědci již dříve pozorovali u ryb, plazů, ptáků i některých savců.

 

"Po tomto objevu si pozorně prohlížím každého psa, kterého potkám," cituje Vallortigaru internetový server Spiegel Online. Ital však přiznává, že při běžné procházce se jím získané poznatky jen těžko uplatňují. Psi jsou podle něj neustále v pohybu, což velmi znesnadňuje poznat směr, kterým má jeho ocas tendenci se vrtět. Možná ale podle podobných kritérií určují sama zvířata, ke komu se přiblížit a komu se raději vyhnout, uvažuje Vallortigara.Další zprávy

Jihokorejští vědci prý jako první na světě naklonovali vlka
Největší hlavonožec skončí asi v troubě
Australský vědec zhotovuje oblečení z kvasícího vína
Ve středu bude jarní rovnodennost, nastane astronomické jaro
Dobrodruh chce obletět svět v solárním letounu
Americká armáda bude hlídat tělesné funkce vojáků v boji
Na Marsu jsou prý jeskyně, mohly by skrývat život

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 30. 9. 2020 Svátek má Jeroným
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz