< Předchozí  ^^  Další >
Vědci si lámou hlavu nad záhadnou silou brzdící sondy Pioneer
28.03.07 10:27

 

New York 28. března (ČTK) - Data získaná americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír by prý mohla pomoci osvětlit, co "tlačí" na dvojici sond Pioneer mířících z našeho slunečního systému do hlubin kosmu. Po původu této záhadné síly dosud vědci marně pátrají, píše server Space.com.

 

Jako možná vysvětlení se nabízí například to, že brzdící efekt způsobují samy družice, nebo něco jako skrytá hmota či nějaké nové fyzikální jevy.

 

Přispět k vysvětlení by mohla nová data a telemetrie, tedy metoda přenosu měřených údajů na dálku. Experti sondy pozorují už desítky let a získané údaje teď rok analyzoval mezinárodní tým vědců.

 

"Chtěl bych, aby tato záležitost už dospěla ke svému konci," řekl Slava Turyshev ze střediska Jet Propulsion Laboratory (JPL) v Pasadeně, který se v NASA takzvanou "Pioneer anomálií", jak se záhada označuje, zabývá už 14 let. "Takže pokud to bude tradiční fyzika, tak je to dobře a každý se můžeme vrátit ke své normální práci. Avšak pokud je to něco jiného, může se otevřít nová stránka," dodal.

 

Jeho tým, zabývající se zmiňovanou anomálií, zahrnuje experty, kteří reprezentují různé tábory. Zatímco někteří se snaží jev vysvětlit běžnými fyzikálními teoriemi, jiní zvažují, zda nejde o dosud neznámý jev.

 

"Kdybych se vsázel, vsadil bych celou bednu brusinkového džusu na to, že Pioneer anomálie bude mít vysvětlení v rámci dosud známé fyziky," řekl astrofyzik Harvardovy univerzity Irwin Shapiro.

 

Sondy byly vypuštěny v letech 1972 a 1973 a nacházejí se nyní miliardy kilometrů daleko od Země. Začátkem února byly asi 92 astronomických jednotek od Slunce, přičemž jedna tato jednotka představuje vzdálenost mezi Sluncem a Zemí, tedy asi 150 milionů kilometrů.Další zprávy

Archeologové nalezli v Předmostí další lokalitu s kostmi mamuta
Loď Jules Verne poletí do kosmu nejdříve na podzim
Objeveny Galileovy kresby Měsíce
Jihokorejští vědci prý jako první na světě naklonovali vlka
Jak se cítí váš pes? Koukněte na ocas
Největší hlavonožec skončí asi v troubě
Australský vědec zhotovuje oblečení z kvasícího vína

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 23. 6. 2021 Svátek má Zdeňka
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz