< Předchozí  ^^  Další >
Archeologové nalezli v Předmostí další lokalitu s kostmi mamuta
28.03.07 15:03

 

Přerov 28. března (ČTK) - Přerovští archeologové objevili tento týden nedaleko jednoho z nejznámějších evropských archeologických nalezišť starší doby kamenné v Předmostí další soubor kostí mamuta. Objev z doby mladého paleolitu odborníci považují za velmi cenný. Nachází se totiž v neporušené vrstvě na jihozápad od centrální slavné oblasti pravěkých nálezů. V průzkumu budou i nadále pokračovat.

 

"Objevili jsme menší soubor zlomků mamutích kostí z období zhruba 30.000 až 25.000 let před naším letopočtem. Jde o naprosto novou lokalitu, která je navíc neporušená. Kosti byly navíc objeveny v neporušené vrstvě ve spraši. Jde o nové zjištění v rámci Předmostí," řekl přerovský archeolog Zdeněk Schenk.

 

Na vzácný nález odborníci narazili při archeologickém dohledu nad výkopovými pracemi v Prostějovské ulici. Lokalita se nachází asi 250 metrů jihozápadním směrem od centrální slavné archeologické oblasti, kde nyní stojí nový památník lovců mamutů, který loni odhalila přerovská radnice.

 

Podle odborníků nález mamutích kostí dokládá novou polohu osídlení v této oblasti. "Těch míst v Předmostí je již málo, většina se nachází pod panelovou výstavbou. Tady se naskytla výjimečná situace zachytit něco nového," doplnil Schenk.

 

Odborníkům se zatím nepodařilo nalézt kamenné štípané nástroje, které by doložily, zda jde o místo úlovku mamuta či náznak osídlení. "Je to zatím otázka, na to by měl odpovědět následující archeologický výzkum. Nález je zatím aktuální, starý dva dny," dodal archeolog.

 

Na území Předmostí naposledy v lednu a únoru objevili archeologové část sídliště z mladší doby kamenné z kultury s lineární keramikou z doby 6000 let před naším letopočtem.

 

Z přerovské městské části Předmostí pochází největší nalezený soubor lidských ostatků archaické formy homo sapiens sapiens. Na hromadný hrob narazil v roce 1894 archeolog Karel Jaromír Maška. Nejvýznamnější část pravěkého naleziště je ale již zastavěna sídlištěm.Další zprávy

Ovce s lidskými geny má usnadnit transplantace
Vědci si lámou hlavu nad záhadnou silou brzdící sondy Pioneer
Loď Jules Verne poletí do kosmu nejdříve na podzim
Objeveny Galileovy kresby Měsíce
Jihokorejští vědci prý jako první na světě naklonovali vlka
Jak se cítí váš pes? Koukněte na ocas
Největší hlavonožec skončí asi v troubě

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Neděle 25. 7. 2021 Svátek má Jakub
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz