< Předchozí  ^^  Další >
Ovce s lidskými geny má usnadnit transplantace
28.03.07 15:23

 

Nevada (USA) 28. března (ČTK) - Američtí vědci odchovali ovci, která má ve své DNA 15 procent lidských genů. "Otec" ovce se jmenuje Esmai Zanjani a je šéfem vědeckého týmu na Nevadské univerzitě. Informoval o tom italský deník Corriere della Sera. Cílem experimentu je umožnit transplantace orgánů s částečně lidskou tkání ze zvířete na člověka.

 

Zvíře má tělo ovce, ale orgány částečně lidské. Zanjani už v roce 2003 odchoval ovci, která měla játra tvořená ze sedmi procent lidskou tkání.

 

Vědci injekčně aplikovali lidské buňky z kostní dřeně dárce do pobřišnice ovčího plodu. Jehně by mělo mít tkáně lidského typu, což by později umožnilo produkovat játra, srdce a plíce pro transplantaci. Například jen ve Velké Británii se odhaduje, že na transplantace čeká 7168 osob.

 

Tento objev vedl vědce ve světě k následování. Londýnská King's College již požádala Úřad pro oplodňování a embryologii (HFEA), aby mohl rovněž zahájit práce na zvířatech s určitým podílem lidských genů.

 

Objevují se však také pochybnosti, především pokud jde o bezpečnost transplantace, fungování transplantovaných orgánů a vyvstávají i otázky etiky. Lékař Patrik Dixon, autor studie Genetická revoluce, zdůrazňuje, že viry, které v těle zvířete nejsou nijak nebezpečné, mohou v lidském těle mutovat a vyvolat těžké nemoci.

 

Ve většině zemí je zakázáno klonování lidských bytostí, ale v některých takové zákony nejsou. Objevují se tedy obavy, že by tyto technologie mohly být zneužity k vytvoření člověka, připomíná Corriere della Sera.Další zprávy

Vymření dinosaurů prý nevyvolalo boom u předchůdců dnešních savců
Archeologové nalezli v Předmostí další lokalitu s kostmi mamuta
Vědci si lámou hlavu nad záhadnou silou brzdící sondy Pioneer
Loď Jules Verne poletí do kosmu nejdříve na podzim
Objeveny Galileovy kresby Měsíce
Jihokorejští vědci prý jako první na světě naklonovali vlka
Jak se cítí váš pes? Koukněte na ocas

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 23. 6. 2021 Svátek má Zdeňka
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz