< Předchozí  ^^  Další >
I čeští vědci vyvinuli revoluční stavební materiál - geopolymery
29.03.07 16:45

 

Praha 29. března (ČTK) - Čeští vědci vyvinuli revoluční stavební materiál pro třetí tisíciletí - geopolymery. První geopolymerní hmoty v ČR již prošly mechanicko-fyzikálními zkouškami a ve světě je o ně zájem. Výhodou těchto materiálů je vysoká trvanlivost, nízká cena i ekologická nezávadnost, řekl tiskový mluvčí českého projektu Oldřich Zajíc. Geopolymery jsou zjednodušeně řečeno synteticky vytvořené minerální látky a hmoty, které mají stejné vlastnosti jako minerály přírodní.

 

Zkoumáním geopolymerů se zabývají různá pracoviště ve světě. Jejich propagátorem, známým i v Česku, je francouzský vědec Joseph Davidovits. Tvrdí, že z geopolymerů stavěli už staří Egypťané pyramidy. V 70. letech minulého století založil ve Francii výzkumný ústav Cordi-Geopolymer.

 

Geopolymer je označení pro materiály připravované polykondenzační reakcí hlinito-křemičitanových materiálů v zásaditém prostředí za normální teploty a tlaku. Geopolymerací je možné přeměnit například elektrárenské a teplárenské popílky na materiál s vysokou pevností, odolností proti ohni, kyselinám a bakteriím. Dosavadní poznatky ukazují, že lze připravit geopolymery s maximální pevností už po 28 dnech. Přírodní minerály přitom formovaly přírodní procesy miliony let.

 

Projekt "Inovační a informační centrum využívání technologie geopolymerů v Praze a podpora jejich výzkumu" byl podle Zajíce zahájen v září 2005 s podporou pražského magistrátu, ministerstva pro místní rozvoj a Evropské unie. Z unijních prostředků na něj organizátoři získali téměř 20 milionů korun na dobu dvou let.

 

V Praze tak vzniklo jako součást projektu Inovační centrum, jehož úkolem je prosazení českých výsledků výzkumu do praxe, která bude geopolymery využívat. Po ukončení podpory z EU bude projekt financován z výnosů prodeje know-how a z příspěvků partnerů projektu.

 

Připravuje se podle Zajíce rovněž mezinárodní konference "Alkalicky aktivované materiály - výzkum, výroba a využití". Konat by se měla v Praze 21. až 22. června. Jejím cílem je spojit výzkumníky, vědce, inženýry, odborníky z průmyslu a legislativce, kteří se zabývají alkalicky aktivovanými materiály. Organizátoři počítají s účastníky z 18 zemí světa, kterým chtějí připravit podmínky pro prezentaci jejich prací a výměnu zkušeností.Další zprávy

Na pomoc Američanům do Iráku míří i roboty odhalující bomby
Vymření dinosaurů prý nevyvolalo boom u předchůdců dnešních savců
Ovce s lidskými geny má usnadnit transplantace
Archeologové nalezli v Předmostí další lokalitu s kostmi mamuta
Vědci si lámou hlavu nad záhadnou silou brzdící sondy Pioneer
Loď Jules Verne poletí do kosmu nejdříve na podzim
Objeveny Galileovy kresby Měsíce

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 15. 8. 2020 Svátek má Hana
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz