< Předchozí  ^^  Další >
Test počítačů na ISS byl úspěšný
19.06.07 07:36

 

Houston 19. června (ČTK) - Všechny testy oživených řídících počítačů na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS dopadly dobře. Počítačová síť je opět schopna řídit všechny základní funkce stanice včetně její stabilizace na oběžné dráze, a americký raketoplán Atlantis proto od ISS odstartuje zpět na Zemi dnes v 16:42 SELČ. Oznámil to v noci na dnešek v Houstonu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

 

"Všechno vypadá naprosto v pořádku. Neprojevilo se nic, co by vzbuzovalo jakoukoli míru obav," prohlásil podle AP mluvčí NASA Kyle Herring.

 

Po jednodenním výpadku počítačů v ruské části ISS se ruským kosmonautům od soboty postupně dařilo počítače, kterých je na palubě šest, uvádět zpět do provozu. Přesné příčiny výpadku sice zatím nejsou známy, ale ruská vesmírná agentura Roskosmos připustila jejich nedostatečnou ochranu proti elektrostatickým výbojům.

 

Roskosmos sice tvrdí, že nové sluneční panely, které Američané na ISS namontovali, způsobily tak silný a náhlý elektrostatický výboj, že počítače vysadily; je to však ale zatím teorie a jistotu budou odborníci mít až po nezbytných prověrkách. Nepilotovaná ruská nákladní loď Progress odstartuje 6. srpna z kosmodromu Bajkonur, aby posádce dovezla nezbytný materiál a náhradní díly, aby mohli kosmonauti posílit ochranu počítačů, informovala ruská agentura.

 

Pokud by nynější testy funkčnosti počítačů nedopadly uspokojivě, Atlantis byl ochoten prodloužit svou původně jedenáctidenní misi o další den, aby američtí astronauti mohli pomoci posádce ISS. To se nyní ukázalo jako zbytečné.

 

Ještě v noci na dnešek evropského času tak bude prostup mezi ISS a Atlantisem uzavřen a posádka se začne připravovat na odlet domů. K odpoutání Atlantisu od stanice má dojít dnes v 16:42 SELČ, s přistáním raketoplánu na Floridě se počítá ve čtvrtek kolem 20. hodiny SELČ, uvedla agentura DPA.Další zprávy

Změna klimatu prý urychluje příchod jara do Arktidy
Lovci mamutů byli stejně inteligentní jako dnešní lidé
Archeologové objevili kontakty lidu doby železné se Středomořím
Astronauti na Atlantisu dokončili čtvrtý výstup do prostoru
Isaac Newton prý předpověděl konec světa v roce 2060
Williamsová se stala ženou s nejdelším pobytem v kosmu
Potápěči vylovili z vraku u Floridy perlový poklad

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 4. 7. 2020 Svátek má Prokop
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz