< Předchozí  ^^  Další >
Změna klimatu prý urychluje příchod jara do Arktidy
19.06.07 15:49

 

Kodaň 19. června (ČTK) - Příchod jara se v nejsevernějších končinách Arktidy v důsledku klimatických změn hlásí stále dříve. Dánští experti v odborném časopise Current Biology informovali o měřeních provedených na severu Grónska, podle nichž se konec zimy v této oblasti jen za uplynulých deset let uspíšil o 14,5 dne. Jde prý o další "včasnou výstrahu" zbytku planety z Arktidy, která je obzvlášť málo odolná vůči nebezpečím plynoucím z globálního oteplování, píše biolog Toke Höye z univerzity v Arhusu.

 

Höyeův tým ve výzkumu zachycujícím období 1996-2005 systematicky zaznamenával chování rostlin, motýlů, ptáků a jiných živočišných druhů ke konci zimy kolem výzkumné stanice Zackenberg na severovýchodě Grónska. Ukázalo se, že během sledovaných deseti let se uspíšily projevy jara jako růst, rašení květů nebo kladení vajec v průměru o 14,5 dne.

 

U několika druhů dokonce zaznamenali Dánové uspíšení o více než 30 dní. U Evropy podobné studie zjistily v průměru posun o 2,5 dne a celosvětově o 5,1 dne časnější vpád jara v porovnání s dobou před deseti lety.

 

"Naše studie potvrzuje, že se roční období proměňují. Nejde tu jednoduše pouze o jeden nebo dva teplé roky, nýbrž o trend po dobu celého desetiletí," řekl Höye. "Extrémně rychlé" uspíšení kvetení, růstu a kladení vajec v severní Arktidě je tím překvapivější, že celá letní sezona tu trvá jen tři až čtyři měsíce.

 

Rozdíly v chování rostlin a zvířat podmíněné klimatickými změnami by podle vědců mohly vést k novým problémům, neboť komplexní síť vzájemné druhové závislosti se rozpadne.

 

Höye řekl zpravodajskému serveru BBC News, že časnější příchod jara může mít pro arktickou oblast pozitivní i negativní důsledky. "Mohlo by to mít pozitivní důsledky z krátkodobého hlediska a potenciálně negativní důsledky dlouhodobě," uvedl. Jako pozitivní faktor by se dal tento jev vnímat díky prodloužení letního období, které má zásadní vliv na vývoj organismů, domnívá se vědec.

 

"Z dlouhodobého hlediska je nanejvýš pravděpodobné, že druhy z jižních zeměpisných šířek se budou schopny usadit (v arktické oblasti) a vyostří se soutěžení o potravu," varuje dánský expert.Další zprávy

Raketoplán Atlantis se odpojil od ISS
Test počítačů na ISS byl úspěšný
Lovci mamutů byli stejně inteligentní jako dnešní lidé
Archeologové objevili kontakty lidu doby železné se Středomořím
Astronauti na Atlantisu dokončili čtvrtý výstup do prostoru
Isaac Newton prý předpověděl konec světa v roce 2060
Williamsová se stala ženou s nejdelším pobytem v kosmu

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 4. 7. 2020 Svátek má Prokop
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz