< Předchozí  ^^  Další >
Raketoplán Atlantis se odpojil od ISS
19.06.07 19:40

 

Houston (USA) 19. června (ČTK) - Raketoplán Atlantis se odpojil od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), a ukončil tak devítidenní servisní misi na stanici. V souladu s tradicí zazvonil velitel stanice Fjodor Jurčichin zvonkem a zahlásil: "Atlantis odlétá", píše agentura Reuters.

 

Posádka raketoplánu během svého pobytu na vesmírné stanici instalovala novou část solárních panelů a pomohla připravit základnu pro evropské a japonské laboratoře, které mají k ISS přibýt v budoucnosti. Řešila také problém počítačového systému, který je životně nezbytný pro provoz ISS, i poškozený tepelný štít raketoplánu. Obojí se před skončením mise podařilo opravit.

 

Atlantis se od vesmírné stanice odpoutal podle plánu v 16:42 SELČ a míří zpět na Zem. Předtím ještě pilot raketoplánu Lee Archambault obkroužil ISS, aby bylo možné pořídit snímky nového solárního panelu. S přistáním raketoplánu na Floridě se počítá ve čtvrtek kolem 20:00 SELČ.

 

Více než hodinu poté, co se raketoplán odpojil, odletěl z vesmírné stanice velký úlomek. Podle mluvčího NASA Jamese Hartfielda šlo pravděpodobně o led, který odpadl z raketoplánu. Inženýři nicméně budou ještě záběry úlomku zkoumat.

 

Až bude raketoplán 74 kilometrů od stanice, hodlají astronauti s pomocí kamery na robotické paži provést konečnou kontrolu tepelného pláště raketoplánu, aby se ujistili, že je nepoškozený a vydrží sestup atmosférou.

 

Jakákoli poškození na plášti raketoplánu jsou pod drobnohledem od roku 2003, kdy se při návratu na Zemi rozpadl raketoplán Columbia kvůli poškozené ochranné destičce. Do té narazil kus izolační pěny, který odpadl při startu z palivové nádrže.Další zprávy

Astronomové nabízejí o slunovratu návštěvu hvězdárny v Ondřejově
Změna klimatu prý urychluje příchod jara do Arktidy
Test počítačů na ISS byl úspěšný
Lovci mamutů byli stejně inteligentní jako dnešní lidé
Archeologové objevili kontakty lidu doby železné se Středomořím
Astronauti na Atlantisu dokončili čtvrtý výstup do prostoru
Isaac Newton prý předpověděl konec světa v roce 2060

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 4. 7. 2020 Svátek má Prokop
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz