< Předchozí  ^^  Další >
V ulicích bude možné přezkoušet si plíce či zkusit detektor lži
20.06.07 13:03

 

Praha 20. června (ČTK) - Přezkoušet plíce "smokelyzerem" nebo vyzkoušet detektor lži si bude moci v Praze každý při akci Věda v ulicích ve dnech 22. a 23. června. Už potřetí ji pořádá projekt Česká hlava. Nejrůznější technické exponáty, zajímavosti, výstavy a přednášky budou na náměstích Jiřího z Poděbrad, Republiky, Míru, v ulici v Celnici, ve vestibulu metra Muzeum a v Národním muzeu, uvedl Vratislav Kopačka z projektu Česká hlava.

 

Detektor lži, o který organizátoři očekávají největší zájem, bude k dispozici na náměstí Jiřího z Poděbrad. Jeho citlivé snímače dokážou měřit a vyhodnocovat fyziologické funkce organizmu: kožní odpor, dechovou frekvenci, EKG a změnu polohy při měření.

 

Smokelyzer bude na náměstí Republiky analyzovat vydechovaný vzduch a zjišťovat, jak jsou plíce poškozené kouřením nebo pobytem v exhalacemi znečištěném prostředí. Přístroj také ukáže kolik procent červených krvinek není následkem kouření schopno okysličovat organismus. Každý se také doví vše potřebné o vlivu kouření na zdraví a seznámí se s možností léčby závislosti na tabáku.

 

Vynálezce Tomáš Nezval, který studuje první ročník techniky, předvede automatický rybářský prut. Slouží pro lov v zimě. Rybářský prut je připojený na motor, který s ním hýbá, a pohyb se přenáší na návnadu spuštěnou dírou v ledu do vody. Součástí přístroje jsou dva mikropočítače. Sledují, zda se na návnadu nechytila ryba. Když ano, přístroj ji sám zasekne a vytáhne nad hladinu. Rybář může práci robota sledovat na přenosném monitoru.

 

Testování ochranného faktoru opalovacích krémů, UV filtru slunečních i běžných brýlí a testy kvality vody bude zdarma na náměstí Republiky nabízet Vysoká škola chemicko-technologická. Zájemci tam budou moci sledovat také crash testy simulující havárii na motocyklu. Nejen pro ženy bude zajímavá expozice dressmana - žehlícího automatu, který zájemcům na místě vyžehlí košili. Je to průkopnický přístup k další automatizaci nepříjemných domácích prací.

 

Na stanovišti České astronomické společnosti budou k dispozici speciální dalekohledy na pozorování fotosféry a chromosféry Slunce.

 

O tom, že rostliny také cítí, se Pražané přesvědčí při experimentu s biosignály rostlin, který ukazuje elektrické projevy rostliny při vystavení různým stresovým situacím. Na připravených exemplářích bude patrná reakce na postřik různými látkami, teplo a chlad, na mechanické poškození či různé typy osvětlení. Vědci vysvětlí, proč se to děje a jaké to má praktické dopady.

 

Národní muzeum bude nabízet informace o vývoji a chování robotů, o umělých neuronových sítích a evolučních algoritmech, které se inspirují přírodními vzory - darwinovskou evoluční teorií a poznatky o fungování nervových buněk živých organismů. Návštěvníci uvidí, jak se pomocí dat z umělých neuronových sítí ovládá malý robot.

 

Na rampě muzea a v jejím okolí budou muzejníci předvádět prehistorické technologie jako třeba rozdělávání ohně, štípání kamenných čepelí, tkaní textilu, tepání kovu a výroba keramiky. Návštěvníci budou také moci nahlédnout do pravěké kuchyně a zaposlouchat se do pravěké hudby.

 

Prototyp lineárního motoru pro automobily bude představen na náměstí republiky. Tento motorgenerátor nemá převodovku. Vyrábí elektřinu, která pohání elektromotory v kolech vozu. vyžaduje minimální údržbu, má vysokou účinnost a dlouhou životnost.

 

Cílem akce je vtáhnout okolojdoucí do světa moderních technologií a ukázat jim vědecké objevy. Aktivní účastí se tak děti i dospělí mohou alespoň na chvíli vžít do role objevitelů či experimentátorů. Zajímavých interaktivních exponátů je připravena celá řada. O tom, že se to daří, svědčí velký ohlas akce u obyvatel i návštěvníků Prahy, kterých na loňské výstavy Vědy v ulicích přišlo více než 150.000.Další zprávy

Raketoplán Atlantis se připravuje na návrat
Astronomové nabízejí o slunovratu návštěvu hvězdárny v Ondřejově
Raketoplán Atlantis se odpojil od ISS
Změna klimatu prý urychluje příchod jara do Arktidy
Test počítačů na ISS byl úspěšný
Lovci mamutů byli stejně inteligentní jako dnešní lidé
Archeologové objevili kontakty lidu doby železné se Středomořím

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 4. 7. 2020 Svátek má Prokop
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz