< Předchozí  ^^  Další >
Pasteurův ústav slaví 120 let a deset Nobelových cen
14.11.08 09:56

 

Paříž 14. listopadu (ČTK) - Francouzský výzkumný Pasteurův ústav si letos ke svému 120. výročí založení snad ani nemohl přát lepší dárek, kterým se stalo udělení Nobelovy ceny dvěma jeho vědcům. Těm se před čtvrt stoletím podařilo izolovat virus HIV způsobující AIDS. Oceněna tak byla fakticky i sama nestátní instituce, která je kolébkou mikrobiologie a jež položila základy pro imunologii a molekulární biologii. Za dobu své existence zavedla také řadu vakcín, jež neustále zachraňují životy milionů lidí.

 

Boj proti virům, bakteriím a parazitům, které ročně zabijí 13 milionů lidí, ale neustává. V komplexu starobylých i moderních budov v 15. pařížském obvodu je 130 výzkumných laboratoří, z nichž polovina se věnuje boji proti nejrozšířenějším infekčním chorobám včetně AIDS či tuberkulózy. Vyvíjí se zde ale účinné "zbraně" i proti novým nemocem, jako je například ptačí chřipka, na kterou již ve světě zemřely desítky lidí.

 

Vědci v ústavu se ovšem zabývají i genetickými a neurodegenerativními onemocněními, embryonálním vývojem, imunitním systém, strukturou molekul či funkcemi mozku.

 

Podle neurobioložky Catherine Vidalové se tak například ví, že není prakticky žádného rozdílu mezi mužským a ženským mozkem, a že tedy padá mýtus o tom, že by chlapci byli od přírody nadanější například v matematice. Významný rozdíl se sice týká fyziologických reprodukčních funkcí, které jsou dané jiným údělem každého z pohlaví, ale inteligenční schopnosti jsou na obou stranách rovnocenné a jsou dány genetickým dědictvím a výchovou. Daleko více rozdílů je možné vysledovat naopak například mezi dvěma ženami než mezi ženou a mužem.

 

Pracovníci ústavu dostali již deset Nobelových cen. První získal Alphonse Laveran v roce 1907 za úspěchy ve výzkumu prvoků, kteří zapříčiňují choroby, a poslední Françoise Barréová-Sinoussiová a Luc Montagnier za objev viru HIV. Ocenění mělo ale trpkou příchuť v tom, že nebyl oceněn také Jean-Claude Chermann, který s nimi úzce spolupracoval.

 

Podle generální ředitelky Pasteurova ústavu Alice Dautryové je nicméně cena vzpruhou pro celou vědeckou komunitu zabývající se bojem proti AIDS. "Navzdory mnoha pokrokům ve vystopování a léčení této strašlivé nákazy, boj musí více než kdy jindy pokračovat," soudí.

 

Pro Pasteurův ústav pracuje 2600 lidí více než 60 národností a více než tisícovka stážistů ročně z celého světa. Ústav, který úzce spolupracuje se státními zdravotnickými zařízeními, má ovšem svých 30 poboček i na všech pěti obývaných kontinentech, kde pracuje 9500 lidí.

 

Poboček bylo v historii v dalších zemích ovšem víc, snad v žádném státě se rozvoj mikrobiologie neobešel ve svých počátcích bez "pasteuriánů". Pasteurův ústav existoval i v čerstvě vzniklém Československu. V Praze byl jedním z deseti pracovišť Státního zdravotního ústavu. Ten vznikl za pomoci americké Rockefellerovy nadace, jež přispěla československému státu poloviční částkou. Zřízen byl Pasteurův ústav i na Slovensku.

 

Řada českých a slovenských vědců a studentů naopak jezdila na stáže do Paříže. Zakladatel Československé společnosti mikrobiologické František Patočka v Paříži například působil v letech 1930 až 1931. Emeritní přednosta Ústavu pro lékařskou mikrobiologii a imunologii 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Ctirad John byl v Pasteurově ústavu na půlročním stipendiu v letech 1960 až 1961.

 

V současnosti není ale na půdě institutu žádný český pracovník, sdělila mluvčí ústavu Marion Doucetová.

 

Institut založil v roce 1887 s mecenášskou pomocí chemik a mikrobiolog Louis Pasteur, který objevil princip tepelné sterilizace, jež brání nežádoucímu kvašení potravin. Kromě tohoto procesu pojmenovaném po něm pasterizace se nositel dvou řádů Čestné legie zasloužil i o vyvinutí očkovací látky proti vzteklině.

 

O hlavních etapách jeho vědeckého života přináší svědectví muzeum, které sídlí v jižním křídle první, historické budovy Pasteurova ústavu.Další zprávy

ČR se oficiálně stala 18. členem Evropské vesmírné agentury
Vědci získali první reálné záběry planet mimo sluneční soustavu
Ministr Liška ocenil vědce za mimořádný přínos výzkumu a vývoji
Endeavour dostal od NASA souhlas k pátečnímu startu
U břehů Řecka nalezen kráter po meteoritu z doby před 14.000 lety
Česká Lípa ukazuje 4000 let starou bronzovou sekeru
NASA kvůli bouři pozastavila činnost vozítka Spirit na Marsu

Nejčtenější


Pro přidání do oblíbených se musíš přihlásit

Zaregistrujte se nebo přihlaste v horní části webu.


, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 23. 6. 2021 Svátek má Zdeňka
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz