< Předchozí  ^^  Další >
V České hlavě oceněn objev mutace genu i zabezpečení bankovek
18.11.08 12:52

 

Praha 18. listopadu (ČTK) - V soutěži Česká hlava letos uspěla například doktorandka Alena Čížková s objevem zmutovaného genu způsobujícího vážná onemocnění. Ocenění získala i firma Optaglio, která vyvinula unikátní systém holografických bezpečnostních prvků na bankovky. Osm laureátů z řad nejvýznamnějších českých badatelů v oblasti vědy a techniky představili na dnešní tiskové konferenci zástupci společnosti Česká hlava. Vítězové budou odměněni celkovou částkou přes dva miliony korun.

 

Laureát Národní ceny vlády byl znám předem, vláda již v říjnu rozhodla o prvenství chemika Pavla Hobzy. Ten patří k nejcitovanějším českým vědcům a zvítězil hlavně díky svému objevu nepravé vodíkové vazby. Letos poprvé byla také udělena Cena předsedy Rady pro výzkum a vývoj, ocenění převezme psychiatr Cyril Höschl za destigmatizaci psychiatrie a za celoživotní práci. Předsedou Rady pro výzkum a vývoj je premiér Mirek Topolánek.

 

Cenu pro vysokoškolského studenta získal biolog Vladimír Soukup za objasnění vývoje zubů u obratlovců. V kategorii Patria pro české vědce, kteří dosáhli úspěchu v zahraničí, ocenila odborná porota Klubu českých hlav fyzika Josefa Palduse. Paldus je jedním z nejuznávanějších českých vědců, po studiích emigroval do Kanady, kde také rozpracoval svou metodu výpočtu chemických vlastností molekul.

 

Mezi dalšími oceněnými je Miroslav Šťastný za své úspěšné řešení problémů parní turbíny v Jaderné elektrárně Temelín. Zvláštní cenu Všeobecné zdravotní pojišťovny získal doktor Radim Šrám za zkoumání vlivu znečistěného životního prostředí na zdravotní stav populace.

 

V letošním sedmém ročníku bylo do soutěže Česká hlava nominováno přes sto vědkyň a vědců, slavnostní vyhlášení bude dnes večer.Další zprávy

Rektoři: Česká věda nemůže být světová, když jí chybí peníze
Raketoplán Endeavour bez problému odstartoval
ČR se oficiálně stala 18. členem Evropské vesmírné agentury
Pasteurův ústav slaví 120 let a deset Nobelových cen
Vědci získali první reálné záběry planet mimo sluneční soustavu
Ministr Liška ocenil vědce za mimořádný přínos výzkumu a vývoji
Endeavour dostal od NASA souhlas k pátečnímu startu

Nejčtenější


Pro přidání do oblíbených se musíš přihlásit

Zaregistrujte se nebo přihlaste v horní části webu.


, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 8. 5. 2021 Svátek má Státní svátek
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz