< Předchozí  ^^  Další >
Rektoři: Česká věda nemůže být světová, když jí chybí peníze
18.11.08 14:50

 

Praha 18. listopadu (ČTK) - Nižší výsledky české vědy, na které upozorňuje analýza vládní rady pro výzkum a vývoj, podle rektorů přímo souvisejí s množstvím peněz, které do vědy proudí. Na dnešní tiskové konferenci rektoři šesti pražských vysokých škol poukazovali na malé investice do výzkumné infrastruktury, nesoulad české a evropské legislativy ve financování, propast mezi platy českých a evropských vědců a na nedostatek peněz ze soukromé sféry. Pražské vysoké školy mají navíc uzavřený přístup k penězům ze strukturálních fondů EU, zdůrazňovali.

 

Hodnocení stavu výzkumu a vývoje v České republice vládě předložila rada pro výzkum a vývoj koncem října. Vyznívá podle rektorů tak, že zůstávají výsledky výzkumu a vývoje v Česku a jejich přínosy pro ekonomiku a společnost nízké.

 

Podle rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla rozhodně tento závěr neplatí o většině vysokých škol, o Akademii věd i o dalších výzkumných ústavech. Čeští vědci podle něj za menší peníze podávají přinejmenším stejné a spíše nadprůměrné výkony i v celosvětovém srovnání. Podle rektora ČVUT Václava Havlíčka platí také pravidlo, že větší podíl HDP na výzkumu a vývoji znamená úměrně větší vědecký výkon. "U nás výsledky nejsou veliké, ale ty prostředky nejsou také veliké," uvedl. "Šest metrů neskočím, když budu mít bambusovou tyč," poznamenal rektor České zemědělské univerzity Jan Hron.

 

České vysoké školy jsou podle rektorů ve srovnání se světem financovány ve všech ukazatelích podprůměrně, a přesto jsou absolventi nadprůměrní. Důkazem toho je, že se uplatňují na světových univerzitách i ve špičkových světových firmách, uvedl rektor Vysoké školy ekonomické Richard Hindls.

 

Přestože je kvalita a konkurenceschopnost vysokoškolského vzdělávání závislá na úrovni výzkumu a vývoje, plyne podle rektorů do českých vysokých škol jen 17 procent z celkových výdajů na výzkum a vývoj, průměr evropské sedmadvacítky je 22 procent. Výzkum a vývoj je navíc téměř výlučně financován z veřejných zdrojů. Loni to bylo z veřejných zdrojů 91,6 procenta, ze zahraničních 4,5 procenta, 3,2 procenta z vlastních zdrojů vysokých škol a z podnikatelské sféry pouze 0,7 procenta (průměr EU je 6,5 procenta). Řešení vidí rektoři v daňovém zvýhodnění podniků, které do výzkumu a vývoje investují.

 

Rektor Vysoké školy chemicko-technologické Josef Koubek také upozornil, že prostředky na velké vědecké infrastrukturní projekty z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace jsou určeny jen pro mimopražská pracoviště. To považuje Koubek za diskriminaci. Rektoři si navíc stěžovali, že ministerstvo školství brání pražským vysokým školám v "exportu" jejich výzkumných kapacit mimo hlavní město s poukazem na to, že si to Brusel nepřeje. Díky operačnímu programu by měli čeští vědci z Bruselu dostat téměř 2,1 miliardy eur (zhruba 50 miliard korun).

 

Celkově stát příští rok do vědy a vývoje investuje 24,83 miliardy korun, což je o 1,8 miliardy víc než letos. V letech 2010 a 2011 vláda počítá s dalším růstem výdajů, a to na 26,78 a 28,92 miliardy korun.

 

Výdaje na výzkum a vývoj v Česku v posledních letech sice rostou, stále však zaostávají za průměrem EU. Z vládních materiálů plyne, že v roce 2005 měly celkové výdaje na výzkum a vývoj na hrubém domácím produktu ČR podíl 1,42 procenta, zatímco průměr 27 členských států EU byl 1,74 procenta. Nejlépe je na tom je v Evropě Finsko, kde tyto výdaje dosáhly 3,48 procenta HDP. Cílem EU, podle mnohých pozorovatelů nesplnitelným, je dosáhnout do roku 2010 zvýšení všech výdajů na vědu a výzkum na tři procenta HDP, z toho dvě procenta ze soukromé sféry.

 

Velký náskok před EU mají Spojené státy a Japonsko, kde se výdaje na výzkum a vývoj v roce 2005 podílely na HDP 2,62, respektive 3,33 procenta.Další zprávy

Astronauti z Endeavouru uskutečnili první výstup do kosmu
V České hlavě oceněn objev mutace genu i zabezpečení bankovek
Raketoplán Endeavour bez problému odstartoval
ČR se oficiálně stala 18. členem Evropské vesmírné agentury
Pasteurův ústav slaví 120 let a deset Nobelových cen
Vědci získali první reálné záběry planet mimo sluneční soustavu
Ministr Liška ocenil vědce za mimořádný přínos výzkumu a vývoji

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 8. 5. 2021 Svátek má Státní svátek
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz