< Předchozí  ^^  Další >
Astronauti z Endeavouru uskutečnili první výstup do kosmu
19.11.08 07:50

 

Mys Canaveral (USA) 19. listopadu (ČTK) - Astronauti z amerického raketoplánu Endeavour, který v neděli zakotvil u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), uskutečnili úspěšně první ze čtyř plánovaných výstupů do kosmu. Jejich hlavním úkolem bylo vyčistit a opravit natáčecí systém jedné ze tří solárních antén ISS.

 

Během výstupu, jenž trval necelých sedm hodin, také odpojili od ISS prázdný zásobník na tekutý dusík a uložili do nákladního prostoru raketoplánu, který ho přiveze na Zemi.

 

Výstup do volného kosmického prostoru provázela i drobná nehoda. Astronautce Heidemarie Stefanyshyn-Piperové uplavala brašna s nářadím, když se snažila očistit si ruce od oleje, který vytekl z mazací pistole. Tu měla použít k mazání otočného kloubu antény. Jak ukazují přímé záběry NASA, stačila si jen povzdechnout:"Super."

 

Svůj úkol ale splnila, o nářadí se s ní podělil kolega Steve Bowen, který měl úplně stejné vybavení. Podle mluvčího vedoucího vesmírné mise mají astronauti dost nářadí a vybavení, aby mohli splnit všechny naplánované úkoly na rotačním systému solární antény.

 

Kromě tohoto drobného problému, který řídící středisko v Houstonu příliš neznepokojil, probíhal výstup do vesmíru podle plánu. Ztráta předmětů, zvláště velkých, v blízkosti stanice ISS a raketoplánu může být ale nebezpečná, pokud by později do stanice narazily.

 

V opravě solární antény budou astronauti pokračovat i při dalších třech výstupech a úkol možná dokončí až jejich nástupci při následujících misích.

 

Raketoplán Endeavour dopravil na ISS sedm astronautů a 14,5 tuny vybavení, včetně dvou nových komor pro spaní, toalety, ledničky a nového systému pro čištění vody. Tento systém má pro budoucí provoz stanice velký význam, protože má recyklací kapalných odpadů, a to včetně moči, výrazně přispět k zajištění dostatku pitné vody pro posádku ISS. Dostatek vody je velmi důležitý mimo jiné i proto, že v budoucnu by se měla posádka ISS rozšířit z nynějších tří na šest osob.

 

Raketoplán Endeavour se sedmi astronauty se vrátí na Zemi koncem měsíce.Další zprávy

Mourou: Česko má šanci na Mezinárodní laserové centrum
Rektoři: Česká věda nemůže být světová, když jí chybí peníze
V České hlavě oceněn objev mutace genu i zabezpečení bankovek
Raketoplán Endeavour bez problému odstartoval
ČR se oficiálně stala 18. členem Evropské vesmírné agentury
Pasteurův ústav slaví 120 let a deset Nobelových cen
Vědci získali první reálné záběry planet mimo sluneční soustavu

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 8. 5. 2021 Svátek má Státní svátek
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz