< Předchozí  ^^  Další >
Nově zmapovaný genom mamuta může vysvětlit důvody jeho vyhynutí
19.11.08 21:14

 

Washington 19. listopadu (ČTK) - Americkým vědcům se podařilo rozluštit větší část genetického kódu vyhynulého mamuta severního, a to na základě analýzy jeho chlupu. Ve vědeckém časopise Nature o tom informovali vědci z Pensylvánské státní univerzity. Zmapování genomu mamuta by mohlo vědcům pomoci zjistit, proč tento obrovský živočich před tisíci lety vyhynul.

 

Mamut severní (Mammuthus primigenius) se na území Severní Ameriky, Evropy a Asie objevil už před miliony let a vyhynul zhruba před 10.000 lety. Jeho charakteristickým rysem byly až 90 centimetrů dlouhé, silné chlupy, které jej chránily před chladem.

 

Z genetického kódu mamuta severního lze podle vědců vyčíst, že tento živočich měl s dnešním slonem společného víc, než se původně myslelo. Vědci také objevili některé znaky křížení mezi příbuznými mamuty, což by mohlo vysvětlovat, proč tito živočiši vyhynuli.

 

"Zjistili jsme, že jednotliví mamuti severní si jsou navzájem tak geneticky podobní, že mohli být obzvláště náchylní podlehnout nemocem, změnám klimatu nebo působení člověka," řekl agentuře Reuters Stephan Schuster z Pensylvánské státní univerzity.

 

Dalším důležitým úspěchem podle amerických vědců je, že se jim vůbec podařilo rozluštit genom vyhynulého zvířete. Genetické informace vyhynulých živočichů jsou často kvůli stáří vzorku, z nichž je DNA odebírána, těžko rozluštitelné.

 

"Díky tomu, že se nám podařilo přečíst tento genom, bychom teoreticky mohli získat data, která by jednoho dnes mohla pomoci dalším vědcům vrátit severnímu mamutovi život. A to tak, že by se DNA mamuta vpravila do genomu slona," uvedl Schuster.

 

Podle vědců se severní mamuti zhruba před dvěma miliony lety vyvinuli ve dvě geneticky odlišné skupiny. Jedna z nich vyhynula už před 45.000 lety, zatímco druhá až zhruba před 10.000 lety.Další zprávy

Po ISS se zřejmě prochází pavouk, který utekl z vědecké přepravky
Mourou: Česko má šanci na Mezinárodní laserové centrum
Astronauti z Endeavouru uskutečnili první výstup do kosmu
Rektoři: Česká věda nemůže být světová, když jí chybí peníze
V České hlavě oceněn objev mutace genu i zabezpečení bankovek
Raketoplán Endeavour bez problému odstartoval
ČR se oficiálně stala 18. členem Evropské vesmírné agentury

Nejčtenější


Pro přidání do oblíbených se musíš přihlásit

Zaregistrujte se nebo přihlaste v horní části webu.


, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 8. 5. 2021 Svátek má Státní svátek
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz