< Předchozí  ^^  Další >
Noční nebe nabízí Venuši, Jupiter, Saturna, ISS a Geminidy
02.12.08 11:17

 

Praha 2. prosince (ČTK) - Noční nebeská klenba tento týden nabízí planety Venuši a Jupiter, večer přelety Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a v pátek Měsíc v první čtvrti. Koncem týdne by se mohly začít objevovat meteory Geminidy. Ze vzdáleného vesmíru je možné vyhledat dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny a galaxie. O situaci na noční obloze informují astronomické servery www.obsupice.cz, www.observatory.cz a www.aldebaran.cz.

 

Venuše a Jupiter září na večerní obloze v souhvězdí Střelce. Venuše přejde koncem týdne do souhvězdí Kozoroha. Obě tělesa zapadají kolem 19:00. Saturn v souhvězdí Lva vychází o půlnoci. Planety Merkur a Mars nejsou pozorovatelné.

 

Měsíc prochází tento týden souhvězdími Střelce, Kozoroha, Vodnáře a Ryb. V první čtvrti bude v pátek 5. prosince ve 22:26. Je to fáze, kdy na rozhraní světla a stínu, na takzvaném terminátoru, vrhají pohoří a krátery na jeho povrchu stíny, a tak zvýrazňují plastičnost jeho povrchu.

 

Jasné večerní přelety ISS je možné pozorovat dnes od 17:11 do 17:16, 3. prosince od 17:38 do 17:42 poletí stanice dokonce nad hlavami obyvatel Česka. Další jasné přelety budou 4. prosince od 16:29 do 16:35, 5. prosince od 16:56 do 17:02 a 7. prosince od 16:15 do 16:21. Období večerních přeletů ISS končí 11. prosince.

 

Koncem týdne by se už mohly objevovat meteory z roje Geminidy. Maximum nastane 13. prosince krátce před půlnocí. Průměrná hodinová frekvence v maximu je 120 meteorů za hodinu.

 

Z hvězdného vesmíru je možné vyhledat nejznámější galaxii M 31 v souhvězdí Andromedy, která je vzdálená od Země přes dva miliony světelných roků. Z dvojhvězd astronomové doporučují pohled na Castora ze souhvězdí Blíženců. Kulovou hvězdokupu M 15 je možné pozorovat v souhvězdí Pegasa a otevřené hvězdokupy v souhvězdích Býka a Persea. Malý dalekohled znásobí zážitek při pohledu na hvězdokupu Plejády (Kuřátka) v souhvězdí Býka, která je dobře viditelná i pouhým okem.Další zprávy

Řípa: Výroba elektřiny termojadernou fúzí je po 50 letech reálná
Ve středu přeletí Mezinárodní vesmírná stanice nad Prahou
Raketoplán Endeavour přistál v kalifornské poušti
Přistání raketoplánu odloženo kvůli nepřízni počasí
Maximum meteorů Geminid nastane 13. prosince krátce před půlnocí
V Bulharsku byla objevena prehistorická kanoe
Raketoplán Endeavour ukončil misi na ISS a vrací se domů

Nejčtenější


Pro přidání do oblíbených se musíš přihlásit

Zaregistrujte se nebo přihlaste v horní části webu.


, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Neděle 25. 7. 2021 Svátek má Jakub
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz