< Předchozí  ^^  Další >
Objeveny Galileovy kresby Měsíce
27.03.07 11:19

 

Řím 27. března (ČTK) - Geniální vědec italské renesance Galilieo Galilei namaloval Měsíc se všemi jeho podrobnostmi a záhadnými stíny. Ukazuje to pět akvarelů, které experti objevili. Informuje o tom italský deník Corriere della Sera.

 

Akvarely v pondělí v Padově představili ředitel Institutu historie umění Humboldtovy univerzity v Berlíně Horst Bredekamp a jeho kolega William Shea z Padovské univerzity.

 

Jde o pět stránek patřících k jednomu z Galileových pojednání, jež bylo publikováno v roce 1610 v Benátkách a v němž astronom poprvé veřejně vyhlásil svou heliocentrickou teorii.

 

Kresby, které dnes zveřejnil deník Corriere della Sera, jsou výsledkem výzkumu, který Galileo (1564-1642) prováděl pomocí svého vynálezu - teleskopu. Ukazují, jak vědec dokázal zachytit různé strany Měsíce a okrovou barvou přesně zvýraznit skvrny, které tvoří jeho krátery.

 

Oba vědci vysvětlili, že je požádal známý antikvář z New Yorku, aby prostudovali kopii tisku Sidereus Nuncius, který se mu dostal do ruky a který obsahuje nové stránky. Galileo měl ve zvyku připojovat ke každému novému výtisku své knihy nějaké nové archy.

 

Podle Bredekampa nejsou žádné pochybnosti o autentičnosti akvarelů. Výsledky analýz ukazují, že se shodují s jinými kresbami italského génia.

 

Objev bude zveřejněn v knize, která za dva měsíce vyjde v Německu, a oficiální prezentace pěti archů se uskuteční v září v New Yorku.

 

Podle expertů antikvář neprozradil, odkud tisk získal, ale předpokládá se, že pochází z Argentiny, kam emigrovali četní Italové z oblasti Benátek.Další zprávy

Loď Jules Verne poletí do kosmu nejdříve na podzim
Jihokorejští vědci prý jako první na světě naklonovali vlka
Jak se cítí váš pes? Koukněte na ocas
Největší hlavonožec skončí asi v troubě
Australský vědec zhotovuje oblečení z kvasícího vína
Ve středu bude jarní rovnodennost, nastane astronomické jaro
Dobrodruh chce obletět svět v solárním letounu

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 30. 9. 2020 Svátek má Jeroným
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz