< Předchozí  ^^  Další >
Vymření dinosaurů prý nevyvolalo boom u předchůdců dnešních savců
29.03.07 14:04

 

Washington 29. března (ČTK) - Vyhynutí dinosaurů před 65 miliony let sice otevřelo některým savcům cestu k rozvoji, ten však vesměs skončil v dnes už mrtvých zákoutích evolučního stromu. Uvádí to studie otištěná v nejnovějším vydání časopisu Nature, kterou citují světové agentury. Předchůdci současných savců podobnou vývojovou "explozi" podle časopisu zažili až o nějakých deset až 15 milionů let později.

 

Nové poznatky tak zpochybňují dřívější teorii, podle níž se savci krátce po vymření dinosaurů rychle rozšířili a vytvářeli nové druhy, mezi nimi i předky lidí. U předchůdců současných savců - koček, koňů, hlodavců, slonů či lidí - ale podle nových poznatků žádná taková "exploze" v přímé souvislosti s vyhynutím pravěkých ještěrů nenastala.

 

Argumenty zpochybňující existenci přímé linky mezi vymřením dinosaurů způsobeného zřejmě střetem planety s asteroidem vycházejí prý z nejucelenějšího "rodokmenu", který byl kdy pro savce vypracován. V něm je patrné, nakolik si jsou odlišné skupiny, například primáti či hlodavci, blízké a kdy se jejich vývoj oddělil. Savčí evoluční strom vypracoval mezinárodní tým vědců z existujících fosilních dat a genetických analýz.

 

V době, kdy se po Zemi procházeli dinosauři, na planetě žilo relativně málo savců. V tehdejších ekosystémech se nemohli příliš vyvíjet. Vymření dinosaurů odstranilo překážky bránící vývoji a umožnilo větší diverzifikaci savčích druhů. Zahájilo také proces vedoucí k tomu, že savci dnes mají na Zemi dominantní postavení.

 

Nové údaje ale podle Kate Jonesové z londýnské Zoologické společnosti, která je jednou z autorek zmiňované studie, ukazují, že placentární savci se rozčlenili do jednotlivých skupin už někdy před 93 miliony let, tedy mnohem dříve před vymřením dinosaurů. Po této fázi se však jejich evoluce "zbrzdila" a další oživení začíná až někdy v období před 55 miliony let, tedy řadu milionů let po vymření dinosaurů.

 

První savci se na Zemi objevili někdy před 220 miliony let a první druhy, které jsou přímo spojeny se současnými savci, se na planetě začaly vyskytovat někdy před 125 miliony let.Další zprávy

I čeští vědci vyvinuli revoluční stavební materiál - geopolymery
Ovce s lidskými geny má usnadnit transplantace
Archeologové nalezli v Předmostí další lokalitu s kostmi mamuta
Vědci si lámou hlavu nad záhadnou silou brzdící sondy Pioneer
Loď Jules Verne poletí do kosmu nejdříve na podzim
Objeveny Galileovy kresby Měsíce
Jihokorejští vědci prý jako první na světě naklonovali vlka

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 15. 8. 2020 Svátek má Hana
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz