< Předchozí  ^^  Další >

[Informace] [Recenze] [Komentáře] [Obsazení] [Hodnocení] [Ukázka] [Fotky] [Podobné filmy]
Recenze: 10 000 př. n. l. (2008)
11.03.08 14:41

Tam, kde legenda prolíná skutečnost, se nitky splétají v příběhu o modrooké dívce kde v dávnověku. Další snímek režiséra Ronalda Emmericha (Den nezávislosti) se tentokrát oprostil od jakékoli filmové logiky a kvality. Člověk si ani neoživí dějepis.

 

 

Děj filmu tvůrci zasadili do dob temných proroctví, zlých duchů, zaniklých říší, divoké a nespoutané nadrozměrné fauny. Člen horského kmene Deleh ( Steven Strait) miluje krásnou dívku Evolet (Camilla Belle). Proroctví duchovní vůdkyně kmene - Staré Matky ( Mona Hammond ) se naplňuje a do vesnice vtrhne tlupa čtyřnohých démonů. Jsou to ve skutečnosti standardní jezdci na koních - lovci, kteří mají zálusk na lidí. Na poklidný kmen lovců mamutů udeří s nebývalou sílou a krutostí. Všude kolem vládne utrpenía všudypřítomná noc. Nájezdníci berou zajatce a samozřejme také Evolet. Z přeživších lovců se stávají válečnící a kdopak je asi do vojny povede? Nikdo jiný, než Deleh, kterého zajímá pouze a jediné – záchrana jeho milované Evolet.

 

 

Začíná náročná mise přes daleké kontinenty a neznámé země. Hrdinové postupně vítězí nad stvůrami hodně podivných parametrů, smrt se celkem drsně dá najít např. ve spárech zvířecích démonů. Deleh má ovšem na své straně jako štít bohy a proto se mu zubatka vyhýbá. Jak jinak si vysvětlit jeho poněkud nedůvěryhodný dialog s přerostlým šavlozubým tygrem.

 

 

Skupina nakonec doputuje na území Ztracené civilizace. Vyvolá povstaní všech zubožených otroků a osvobození Evolet je na dosah. Deleha čeká ovšem vyšší historické poslání.

 

 

Že Vám to něco připomíná?? Máte déja vu?? Samozřejmě. Gibsonovo Apocalypto v poněkud odlehčeném stylu, absolutně bez napětí a epiky. Dokonce letící oštěp a la Království nebeské, který tentokrát trefí svůj cíl. Emmerichův tým slibuje úžasné exteriéry a vizuální efekty. Bohužel, opak je pravdou. Naprosto plytká dějová linka někdy snad nudí i samotné herce. Filmu lze přisoudit dvě křehká pozitiva, jedním je hudba s etnickými prvky a druhým je nakřáplý hlas Omara Sharifa v roli vypravěče.

 

 

Steven Strait (Deleh) debutoval filmem Škola superhrdinů (2005). Pro roli Deleha podstoupil přísnou dietu a náročnou fyzickou přípravu. Ztrátou 15kg z původní váhy dal své postavě důvěryhodný šlechovitý výraz lovce. Jeho herecký projev působí příjemně a mladistvě, ale to je všechno. Zcela evidentně má na víc a zbývá popřát mu brzkou nabídku pro životní roli.

 

 

Camilla Belle (Evolet) je vskutku bella - krásná. Ve svých 21 letech je již mezinárodně uznávanou herečkou. Např. ve filmu Rebecy Miller Ostrov samoty hraje po boku čerstvého držitele 80. Oscara Daniela Day-Lewise.

 

 

Roland Emmerich (režie/scénař/produkce ) má na kontě takové filmy jako Hvězdná brána (1994) s Kurtem Russelem, Den nezávislosti (1996) s Willem Smithem, Godzilla (1998), v roce 2000 produkoval s Melem Gibsonem Patriota a komerčně velmi úspěšným byl Den poté (2004) s Dennisem Quaidem. Snad právě s ohledem na tyto uplynulé úspěšné filmařské počiny má jemný nárok na úlet, který předvádí v 10.000 př.n.l.

 

 

Autor: Dagmar Trefílková

 

 autor: blackingthesun 2 z 10


Další zprávy

Jeden svět přidává projekce a čeká rekord v návštěvnosti
Americký herec Matt Damon bude po druhé otcem
Jackie Chan vzdal hold rodičům podporou výzkumu rakoviny
Na Barrandově vznikne hollywoodský velkofilm GI JOE
Jeden svět ocenil dokument o Anně Politkovské
Emmerichův film 10.000 př.n.l. přijde do kin 13. března
Letošní festival Finále se poprvé přesune do Besedy a multikina

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 7. 2022 Svátek má Jaroslava
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz