< Předchozí  ^^  Další >
Zelenkův film Karamazovi se v kinech objeví 24. dubna
06.03.08 16:15

 

Praha 6. března (ČTK) - Od 24. dubna přijde do kin nový film režiséra a scenáristy Petra Zelenky s názvem Karamazovi na motivy románu Fjodora Michajloviče Dostojevského. Scénář vznikl podle dramatizace Evalda Schorma, jíž bylo inspirováno i pražské Dejvické divadlo, kde jsou Bratři Karamazovi uváděni osmým rokem v režii Lukáše Hlavici. Hlavní roli ztvárnil na pódiu i ve filmu Ivan Trojan.

 

"Zarchivoval jsem tak vlastně nejstarší dochované představení Dejvického divadla. Jsem jenom adaptátorem geniální předlohy a pokračovatelem toho, co na jevišti tak skvěle zrežíroval Hlavica. Jako jsem kdysi udělal kapelu ve filmu či divadlo na divadle, tak jsem teď sáhl po divadle ve filmu," řekl Zelenka po dnešní pracovní projekci svého snímku. Filmový příběh však obohatil o další rozměr.

 

"V podstatě jde o divadelní hru, která se zkouší v nějakých ocelárnách v Polsku. Sledujeme zkoušku a to, co se děje kolem ní. Přičemž tam přibyly postavy těch, kteří se na inscenaci dívají," uvedl režisér, který do role režiséra představení obsadil Romana Luknára. Do Schormovy adaptace přidal také roli kapitána Sněgirova v podání Jana Kolaříka z brněnského Divadla Husa na provázku, kde se toto drama hraje v úpravě Vladimíra Morávka.

 

Hra, jejímž základem je vyšetřování otcovraždy, vypráví příběh prostopášníka a cynika (Ivan Trojan) a jeho čtyř synů: živelného Dimitrije (David Novotný), intelektuála Ivana (Igor Chmela), pokorného Aljoši (Martin Myšička) a nevlastního Smerďakova (Radek Holub). Do případu jsou zapleteny i dvě ženy - vášnivá Grušenka (Lenka Krobotová) a ctnostná Kateřina (Michaela Badinková). Na pozadí divadelní zkoušky filmoví diváci sledují osudy souboru, komické příběhy herců, režiséra i osobní tragédii jednoho z diváků.

 

Zelenka snímek natočil za pouhých 20 dnů, což je jeho osobní rekord. Většina scén vznikla v Hrádku u Rokycan, funkční továrně na výrobu oceli. Filmaři přes den využívali hlavní halu, kde postavili pódium, čímž setřeli rozdíl mezi divadelní fikcí a skutečným životem.

 

Producent Čestmír Kopecký byl producentem Zelenkových snímků Mňága-Happy End a Knoflíkáři, jako koproducent je podepsán pod Rokem ďábla. Za polskou stranu byla koproducentkou Karolina Ochabová. Ve štábu se setkalo 60 procent Čechů, zbytek tvořili Poláci.

 

V nejbližších dnech čeká Zelenku v pražském Divadle Ta Fantastika premiéra jeho hry Herci, do které obsadil Zuzanu Bydžovskou a Bohumila Klepla. Pod názvem Odjezdy vlaků měla v roce 2004 premiéru v bratislavském divadle Astorka, objevili se v ní Anna Šišková a Ady Hajdu. Hru v současnosti uvádějí i dvě polská divadla

 

"Hned poté se vrhnu na psaní nového scénáře," dodal Zelenka. Chce natočit příběh o přátelství podvodného mladého producenta a devadesátiletého režiséra, kterého všichni mají za mrtvého. Vstane však z mrtvých a řádně všem zkomplikuje život.Další zprávy

Herec Christopher Plummer bude hrát Tolstého
Recenze: Jumper (2008)
Herec Patrick Swayze onemocněl rakovinou slinivky
Začal festival Jeden svět, Havel předal cenu Homo Homini
Recenze: 3:10 Vlak do Yumy (2007)
Novopečená matka Salma Hayeková se prý nechystá na vdavky
Britský herec Daniel Craig se prý bude ženit

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Úterý 16. 8. 2022 Svátek má Jáchym
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz