< Předchozí  ^^  Další >
Marketa Lazarová by mohla vyjít na DVD do konce roku
02.04.08 10:37

 

Praha 2. dubna (ČTK) - Film Marketa Lazarová režiséra Františka Vláčila, označovaná českou odbornou veřejností za nejlepší český film všech dob, se stále ještě neobjeví na DVD. Společnost Bontonfilm vydání tohoto snímku ohlásila na polovinu dubna, ale nakonec z toho sešlo. Remasterovaná verze by přesto mohla být na trhu do konce roku.

 

"Zatím se ve spolupráci se Státním fondem na podporu a rozvoj české kinematografie hledají peníze na důkladné vyčištění původního negativu. Chceme totiž, aby výsledek na digitálním nosiči s vysokým rozlišením byl dokonalý," řekla manažerka pražského Bontonfilmu Miroslava Nezvalová, když vysvětlovala důvody zdržení. Potřebnou částku odhadla na tři miliony korun.

 

O DVD s tímto Vláčilovým snímkem se už dlouho mluví. Filmoví fanoušci před časem iniciovali petici, jelikož se nechtěli smířit s tím, že toto dílo mohou vidět jen na starší videokazetě s nekvalitním obrazem i zvukem. Totéž potkalo DVD, které v roce 2006 vyšlo u britské společnosti Second Run.

 

Kateřina Morvaiová, ředitelka akciové společnosti Ateliéry Bonton Zlín, která exkluzivně spravuje archiv státního fondu kinematografie, předpokládá, že podaří-li se nalézt shodu mezi státními institucemi a privátními subjekty, které by se na vzniku DVD podílely, mohlo by vyjít ještě do konce tohoto roku.

 

"A třeba i s obnovenou premiérou Markety Lazarové v kinech, abychom na tento nekomerční projekt více upozornili," řekla Morvaiová ČTK. Zremasterování obrazu i zvuku bude podle ní náročné. "Byla by ale škoda, aby na DVD vyšel jen polotovar; v tomto hledu jsme se podřídili názorům kameramanů, režisérů a další odborné veřejnosti," dodala a náklady odhadla až na čtyři miliony korun.

 

Výstavu věnovanou dílu tvůrce nadčasově a výtvarně dokonalých filmů Františka Vláčila, kterou v Císařské konírně Pražského hradu navštívilo přes 10.000 lidí, připravilo barrandovské studio se Správou Pražského hradu. Soustřeďuje především velkoformátové fotografie zhotovené z jednotlivých záběrů filmů Marketa Lazarová a Údolí včel. Zajímavé jsou i pracovní snímky z natáčení a z Vláčilova soukromého archivu.

 

Expozici ode dneška do 5. dubna doprovodí další speciální projekce Vláčilových snímků na vodní stěnu Vltavy; vždy od 20:00 do 22:30 hodin. Od 12. do 13. dubna ji doplní víkend s Vláčilovými filmy v pražském kině Aero. Uvedeny budou snímky Holubice, Ďáblova past, Údolí včel, Adelheid a Marketa Lazarová.

 

Vodní stěna s projekcí bude umístěna na plovoucím pontonu na Vltavě poblíž Mánesova mostu a budovy Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Projekce, zahrnující sestřih obrazů z filmů Údolí včel a Marketa Lazarová, bude nejlépe viditelná z Karlova mostu při pohledu po směru toku Vltavy.

 

Vstupenky na promítání Vláčilových filmů v kině Aero si mohou zájemci rezervovat od 1. dubna na stránkách www.kinoaero.cz. Vstupné na každou projekci činí 80 korun.

 

Další informace o výstavě a doprovodném programu lze nalézt na internetové adrese www.frantisekvlacil.cz.Další zprávy

Synové Jodie Fosterové směli poprvé zhlédnout matčin film
Nejlépe oblékaným mužem v Británii je podle GQ Daniel Craig
V USA zatčena žena podezřelá z pronásledování Cusacka
Film o
Dánský film Umění plakat vznikl i díky českému školství
Woody Allen žaluje oděvní firmu o deset milionů dolarů
Armani prý zakázal Clooneymu nosit stále stejný oblek od něho

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 1. 4. 2020 Svátek má Hugo
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz