< Předchozí  ^^  Další >

[Informace] [Recenze] [Komentáře] [Obsazení] [Hodnocení] [Ukázka] [Fotky] [Podobné filmy]
Recenze: Akta X: Chci uvěřit (2008)
31.07.08 10:22

Že ve dvou se to lépe táhne, se hrdinové kultovního seriálu Akta X Mulder a Scullyová přesvědčili už dávno. Sílu jejich spolupráce však čeká nová zkouška.

 

 

V rozlehlých zasněžených pláních Virginie zmizí agentka FBI a vyšetřovatelé Dakota Whitney (Amanda Peet) a Mosley Drummy (Xzibit) se vydávají po jejích stopách. Řešení případu však neprobíhá zcela standardním způsobem - FBI se ozve podivné médium Joseph Crissman (Billy Connolly), bývalý kněz obviněný z pedofilie, který tvrdí, že má vnitřní spojení s unesenou agentkou. A protože největším odborníkem na nadpřirozeno je bývalý agent Fox Mulder (David Duchovny), obrací se FBI právě na něj a jeho partnerku Danu Scullyovou (Gillian Anderson), aby posoudili důvěryhodnost média.

 

 

Akta X patří k jedněm z nejúspěšnějších televizních seriálů vůbec, a nový celovečerní snímek „Akta X: Chci uvěřit“ jistě přitáhne do kin spoustu fanoušků. Škoda, že nadšený půjde domů jen málokterý z nich. A proč? Protože od zhruba padesáté minuty má novinka režiséra Chrise Cartera s televizními Akty X (s trochou nadsázky) společnou jen ústřední dvojici, pár dalších postav známých ze seriálu, několik narážek, hudebních motivů a spojení „Akta X“ v názvu. Přitom to všechno začíná tak dobře…

 

 

Hned zpočátku nás tvůrci vtáhnou do děje způsobem typickým pro televizní seriál. Podobné je to i s pomalinkým rozkrýváním příběhu a budováním atmosféry, kterou příjemně dochucuje nadpřirozeno, zde zastoupeném tajemným médiem Otcem Joe. Fox Mulder a Dana Scullyová jsou v podstatě stejní, jak si je pamatujeme…snad jen o trochu starší a semletější životem. Příjemný rozjezd podtrhuje jak moc pěkná kamera, tak parádní hudba, na kterou jsme zvyklí. Až do poloviny filmu zkrátka máme pocit, že sledujeme poměrně příjemný (avšak nikterak výjimečný) díl seriálu, který se jenom více zaobírá vztahem hlavních protagonistů a jejich osobními boji.

 

 

Pak se ovšem začnou nad scénářem stahovat mraky, a s přilíváním „reality“ do příběhu mizí postupně nadpřirozeno, následované mystičnem a atmosférou, které dělalo Akta X Akty X. Film tak zvolna přejde od prodloužené epizody v podstatě k detektivnímu thrilleru s pár hororovými prvky. Ačkoliv se tvůrci pokouší připomínat, že sledujeme Akta X novými a novými narážkami (a především postavou Skinnera), původní duch se zkrátka kamsi vytratí.

 

 

Hororové prvky navíc trochu připomínají Bčkové krváky, místy dotažené až k hranicím absurdna, ovšem se zcela vážnou tváří. Humor však novým Aktům X nechybí, ať už se jedná o nenápadné vzkazy určené seriálovým fajnšmekrům, nebo o čitelnější vtípky, které se nezastaví ani před hlavou USA. A pobaví i finální žertík, schovaný za závěrečnými titulky. Trochu toho nechtěného veselí přináší našincům i záběry ruských doktorů, do jejichž ruštiny se ozývá česká sestřička svou mateřštinou. Asi zněly jazyky tvůrcům stejně.

 

 

Co do technické stránky si však opravdu není na co stěžovat, a ani herecké výkony neurazí. Prostředí zasněžené Virginie sice může někomu připadat poněkud monotónní, ale přesto je na co koukat.

 

 

Ve výsledku tu tedy máme „koukatelnou“ detektivku s pár výlety k hranicím žánru thriller, či horror. Paranormální fenomény, mrazivou mystickou atmosféru, nebo návštěvy z jiných světů, na které jste z Akt X zvyklí však nečekejte. Bohužel.


autor: Tma 6 z 10

Přehled souvisejících článků:
Recenze: Akta X: Chci uvěřit (2008) (24.08.2008 22:24)


Další zprávy

Do českých kin přichází nový Batman
Matt Damon se těší na novou dceru
Jennnifer Lopezová si v novém filmu zahraje zlodějku
Do kin přichází americký film o zamilovaných robotech VALL-I
Syn Seana Conneryho hájí otce, že není zrůda ani tyran
Juraj Jakubisko připravuje snímek z dob Velkomoravské říše
Christian Bale se v Japonsku odmítl vyjádřit ke svému zatčení

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 7. 2022 Svátek má Jaroslava
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz