< Předchozí  ^^  Další >

[Informace] [Recenze] [Komentáře] [Obsazení] [Hodnocení] [Ukázka] [Fotky] [Podobné filmy]
Recenze: Star Wars: Klonové války (2008)
15.09.08 12:44

Kdo by neznal rytíře Jedi, mistra Yodu, Sílu a její dvě strany? Myslíte si, že o Hvězdných válkách již bylo řečeno a natočeno dost? Animované „Klonové války“ vás rychle vyvedou z omylu.

 

 

Klonové války zuří napříč celou galaxií, a rytíři Jedi se mají co ohánět, aby udrželi vítězství na své straně. Bojuje se však i na frontách diplomatických, a jednou z důležitých postav je vládce podsvětí Jabba Hut (Kevin Michael Richardson). Jeho syn byl unesen hrabětem Dookou (Christopher Lee) a jeho pomocnicí Ventress (Nika Futterman) a je na Anakinovi Skywalkerovi (Matt Lanter) a jeho nové drzé padawance Ahsoce Tano (Ashley Eckstein), aby jej zachránili a získali tak ve válce dalšího mocného spojence.

 

 

George Lucas a jeho sága Star Wars v mnoha ohledech změnila celou kinematografii. Původní trilogie si našla obrovský počet kultovních vyznavačů po celém světě. Kolik se prodalo vstupenek do kina, figurek hrdinů z filmu, videokazet, později DVDček či umělých světelných mečů se už asi nikdy nedozvíme. Druhá vlna Hvězdných válek, která doplnila zbývající příběhy, sice také vzbudila značnou vlnu zájmu, ovšem hypu původní série zdaleka nedosáhla. A co nová generace, která vyměnila hrané herce a náročné kulisy za rychlejší a levnější počítačem animovanou variantu? Navrátí se snad úspěšností a kvalitou k prvotním třem příběhům? Ani omylem.

 

 

V podstatě jediné, co zůstává na vysoké „Lucasovské“ úrovni je parádní hudba (včetně dnes již klasické „Star Wars znělky“) a skvělé zvukové efekty. Dále tu máme celkem hezké efekty grafické, standardně nápadité charaktery, bojové stroje, mimozemšťany. Bohužel se přes to všechno atmosféra „velmi vzdálené galaxie“ nějak nedostavuje. Co naplat, že zde potkáváme animovaného Anakina Skywalkera, Obi-Wana Kenobiho a další staré známé, když všichni působí tak ploše až hloupě. Vina v tomto případě padá především na hlavu bezduchých dialogů se spoustou klišé, prokládaných pár pseudovtipnými hláškami droidů. Čestnou výjimku tvoří zábavné „štěkání“ Anakina a jeho nové padawanky.

 

 

Nic světoborného nepřináší ani přímočarý příběh, který si přímo koleduje o přívlastky typu „Star Wars Light“, nebo „Hvězdné války pro děti“. Ale abychom jenom nehanili, je nutno přiznat, že 98 animovaných minut je tak natřískáno akcí, že divák nemá šanci se nudit. Nechybí ani místy sice trochu nepřehledné, ale efektivní souboje na meče a velké bitvy za účasti těžké bojové techniky. Animace sice nepatří k současné špičce, a i s různými detaily se dalo rozhodně více pohrát, ale vzhledem k tomu, že se jedná o prvotinu Lucasova animátorského studia, můžeme si dovolit být trochu shovívaví (ačkoliv je trochu záhadou, že George Lucas, mistr efektů, podepsaný pod výkonnou produkcí těchto „Hvězdných válek“ přece jenom do výsledku trochu více nezasáhl).

 

 

A co animovaní herci? Jsou přinejmenším netradiční, nelépe vypadá asi Jabba Hutt a jeho roztomilý pulčí potomek, dobře dopadla i padawanka Ahsoka, vražedná Ventress a robůtci R2 a CPO. Naopak mezi nejméně podařené patří „strýček“ Obi-Wan a hrabě Dooku, který připomíná Darth Vadera více, než je zdrávo. Reální herci, kteří propůjčili postavičkám své hlasy, odvedli dobré výkony, kterým samozřejmě dominuje Christopher Lee jako hrabě Dooku.

 

 

Takže krátké shrnutí – pokud patříte ke skalním milovníkům světa George Lucase, měli byste určitě „Klonové války“ alespoň „ze studijních důvodů“ vidět (ačkoliv vás pravděpodobně napadne něco ve smyslu „jestli je TOHLE nová generace SW, tak nás Síla provázej“). Pokud tomu tak není, máte možnost zajít na celkem dobře udělaný televizní animák, nabouchaný skvělými zvukovými a grafickými efekty, hudbou a akcí – ovšem na úkor scénáře. O nějakém hlubším sdělení, překvapivém rozuzlení, nebo sofistikovaných dialozích si nechte leda zdát. Vám to pokud stačí, o čem diskutovat není.


autor: Tma 6 z 10

Přehled souvisejících článků:
Nový film Star Wars: Klonové války přijde do kin 18. září (09.09.2008 17:14)


Další zprávy

Herec George Takei se oženil se svým dlouholetým partnerem
Čachtická paní čtenáře láká, film zvýšil zájem o jeho předlohu
První český 3D animovaný film Kozí příběh je dokončen
Na festivalu v Mladé Boleslavi představili české filmové Oskary
AP: Cageův nový film Nebezpečný cíl nepřesvědčil
Do kin přichází Wajdův film o katyňském masakru
Havel: Film o Mnichovu připomene politické chyby 20. století

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 23. 6. 2021 Svátek má Zdeňka
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz