< Předchozí  ^^  Další >

[Informace] [Recenze] [Komentáře] [Obsazení] [Hodnocení] [Videoukázka] [Fotky]
Recenze: Prometheus
08.07.12 18:24

V nepříliš vzdálené budoucnosti objeví skupina vědců, že nás stvořila rasa „inženýrů“, která nám zanechala v různých dobách a na různých místech hvězdnou mapu, abychom je mohli najít.

 

 

Vznikne tedy projekt, jehož hlavním bodem je návštěva těchto bytostí. Konec konců, většinu lidí zajímá, kde se tu vzali a proč. Otázek, které by se daly stvořitelům položit je ale celá řada. Na výpravu do vesmíru tedy odlétá vesmírná loď Prometheus, která na své palubě nese kromě vědců a několika palubních důstojníků i první generaci androida jménem David (Michael Fassbender). Nějaký ten rok takhle cestují vesmírem, až dorazí na místo určení a David probere posádku.

 

 

Původně měl být Prometheus čistým prequelem (předpokračováním) Vetřelce, dokonce se mluvilo o dvou filmech. Postupem času z toho všeho vzniknul poněkud širší projekt, který řešil především genetické inženýry, kteří stáli za zrodem lidského rodu a možná i oněch vetřelčích potvor.

 

 

Pokud jste film neviděli, ale už jste zaslechli, že by bylo dobré zmírnit nemalá očekávání, rozhodně se za podobný přístup přimlouvám. Jméno Ridleyho Scotta a oblíbeného tématu totiž v mnohých lidech vyvolalo pocit, že tenhle film prostě nemůže selhat, což samozřejmě není pravda.

 

 

Nejdříve pozitiva. Vizuál je samozřejmě dokonalý, včetně všech detailů jakými jsou např. zajímavé skafandry, triky samozřejmě také neselhávají a casting se jednoduše povedl. Všichni herci, ať už ti známější (Charlize Theron) nebo ti středně a méně známí (Michael Fassbender, Noomi Rapace) až po prakticky úplně neznámá jména splňují bez problémů vše, co jim scénář předepisuje. Některé postavy jsou navíc dobře napsané (android David, Elizabeth Shaw), takže je radost na ně pohledět. Jenže...

 

 

Problémem filmu zůstává fakt, že se rozhodl odhalit největší tajemství v historii lidstva, vyřešit nebo alespoň naznačit vznik vetřelců, předvést první model androida i se všemi jeho silnými a slabými stránkami a ještě nás při tom všem vyděsit a překvapit. A to je problém.

 

 

Pokud si uvědomíte o čem byly filmy s vetřelčí tématikou, tak to byl vždy příběh posádky, která se dostala do styku s vetřelci a snažila se přežít. Poměrně záhy se vyprofilovala hlavní postava, které jsme fandili, báli se o ni a prožívali všechna její dobrodružství. Samozřejmě, že ve čtvrtém díle už vše trochu haprovalo, jelikož Ripleyová už nebyla tak úplně člověk, ale i tak jsme alespoň měli jasný cíl - souboj vetřelec vs. člověk.

 

 

Prometheus chce ale řešit především otázky ohledně našeho stvoření, což je jistě záslužný počin, nicméně já vlastně ani o nic takového nestojím. Pokud by vše fungovalo tak jak má, tak bych to ale určitě zvládl. Bohužel všeho moc škodí a tak postavy ve filmu prostě existují a pak většina z nich během krátké chvíle umře. Navíc je jejich umírání takové zvláštní, že nám to vlastně ani nestihne přijít líto a jede se dál.

 

 

Objeví se samozřejmě nějaké to překvapení, odhalení/neodhalení kdo/co všechno na palubě vlastně cestuje a pak poněkud zvláštní závěr.

 

 

Jediný, kdo z toho všeho vychází poměrně dobře je android David, který je ve své umělé zvídavosti nakonec možná lidštější než mnozí jeho spolucestující. Silné momenty má také hlavní lidská postava Elizabeth, které bych díky jedné konkrétní scéně dokázal uvěřit novou Ripleyovou. Ani její postava však není vytěžena naplno.

 

 

Celý film tak působí natolik zaplněný ambicemi, že je až podezřele prázdný. Nebýt kvalitní akce, triků a vůbec technické zručnosti režiséra, tak bych se v některých momentech propadl do poměrně kvalitní nudy. To se naštěstí nestalo, nicméně film je pro mě i přes poměrně smířlivé hodnocení (70%) solidním zklamáním a to jsem ještě četl vysvětlující dodatky od tvůrců, které mě rozhodně nepřesvědčily o tom, že by slibovaných 15 minut navíc v rozšířené verzi dodalo filmu na hloubce, která mu zoufale chybí.

 

 

Film balancuje na hraně solidního filmu a potenciálního průšvihu natolik dobře, že bych si i dokázal představit druhý díl. Určitě ale ne v duchu konce tohoto filmu. Možná bude nejlepší nechat vetřelce zase spát….

 autor: moviefan 7 z 10

Přehled souvisejících článků:
Recenze: Vetřelec IV: Vzkříšení (08.09.2005 08:29)
Recenze: Vetřelec vs. Predátor (03.04.2005 23:00)


Další zprávy

Recenze: Kuma
Recenze: Avengers
Recenze: Temné stíny
Recenze: Hněv Titánů
Recenze: Tady to musí být
Recenze: Modrý tygr
Recenze: Hugo a jeho velký objev

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pondělí 13. 7. 2020 Svátek má Markéta
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz