< Předchozí  ^^  Další >

[Informace] [Recenze] [Komentáře] [Obsazení] [Hodnocení] [Ukázka] [Fotky] [Podobné filmy]
Recenze: Nespoutaný Django
14.12.15 09:13

Django unchained je bomba, napadne asi napoprvé. Tarantino ve formě jako v pětadevadesátém. Chladné vystřízlivění nepřichází, nicméně něco se děje. Po druhém shlédnutí si vychutnávám drobné detaily, ale taky zásadní obrat ve zvuku a obraze, protože jsem v dobrém kině. Zároveň ale se vkrádají plíživě pochyby- je ještě dost dobré po letech to, s čím v devadesátých letech přišel, nevyčpělo už to lehce? Na co narážím jsou zejména sadistické scény, v níž někdo despoticky deprimuje, deptá, drtí postavu v opozici, bez ohledu, zda si to zaslouží nebo ne – většinou si to nezaslouží, respektive zastrašovatel si to zaslouží spíš. Je to jistě bravurní práce se stavbou napětí, stejně tak je v dobrém slova smyslu „cool“ sofistikovaně podaná agrese a násilí, ostatně je to jeden zezákladních trademarků - estetizace těchto prvků, ale přesto občas zazní jakási rozpačitost: „je to fakt pořád tak zábavné, když to přesně kopíruje již osvědčené?“ V tomhle ohledu je poslední počin „tarantinovský“ jako už dlouho žádný z jeho filmů. Na jednu stranu je pořád horor a palčivě brutální, razantní „exekuce“, které tu probíhají, stejně tak se vám ale nemohou nelíbit, protože probíhají v pečlivě vymyšlených, připravených kompozicích tak, že vypadají skoro jako samostatná umělecká díla. Těch okamžiků je mnoho, třeba rozstříkaná krev na bílých lučních květech prostě vypadá efektně a jednoduše dobře.

 

Celý ten koncept má vycházet z klasických parodických filmů na westerny, tzv. „spaghetti westernů“ (u nás nejznámější asi série nejrůznějších „taliánských srand“ s Terrencem Hillem a Budem Spencerem). Nebylo by vůbec na místě se na tento projekt dívat jako na parodii parodií, spíš další „tarantinovku“, břitkou jako šavle, vtipnou na úrovni situační komiky, ale převažuje humor verbální, takový, jaký důvěrně od tohoto tvůrce známe.

 

Mám za to, že člověk, který není příznivcem jeho předešlých snímků (bez ohledu na vztah k žánru, ke kterému se velice volně odvolává) neudělá žádný zvláštní myšlenkový obrat.

 

Nejspíš se mu to bude zdát podobně „přepísknuté“ a neocení právě tu nadsázku a stylizaci extrému, protože prostě na to není stavěný.

 

Naopak fanoušci „šíleného primitiva z videopůjčovny“ zajásají. Kvalitou zpracování to jde prudce od posledních zářezů nahoru (né vůbec špatní „Hanebný pancharti“).

 

Já osobně vidím problém v délce- 165 minut je přepálených. Intenzita zaujetí klesá zhruba v době, kdy se na plátně objeví Leonardo Di Caprio v roli Calvina Candieho. (Nic proti božskému Leovi- myslím si, že je to úžasný herec, myslím, že jde jen o shodu okolností


autor: 4236


Další zprávy

Recenze: Star Wars: Síla se probouzí
Recenze: Paul (2011)
Recenze: Pařba v Bangkoku (2011)
Recenze: Marťan
Recenze: Spectre
Recenze: Marťan
Recenze:

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 7. 2022 Svátek má Jaroslava
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz