< Předchozí  ^^  Další >

[Informace] [Recenze] [Komentáře] [Obsazení] [Hodnocení] [Ukázka] [Fotky] [Podobné filmy]
Recenze: Star Wars: Síla se probouzí
18.01.16 17:04

Ať už Hvězdné války milujete, nenávidíte, znáte či jste je nikdy neviděli, jedno je jisté, každopádně víte o jejich existenci a podobně jsou na tom stovky miliónů lidí po celém světě. Nový díl byl tak očekáván s velkou nadějí a zároveň obavami. Podaří se vrátit kouzlo původní trilogie nebo dojde k velkému zklamání….?

 

 

Věřím, že nemá smysl vysvětlovat základní principy Hvězdných válek, řádu rytířů Jedi ani kdo jsou Sithové čili temná strana síly. Fanoušků tohoto fenoménu je napříč planetou i generacemi více než dost a na další příběh z jejich oblíbeného světa museli čekat dlouhých deset let.

 

 

Připomenu, že ságu nakonec George Lucas prodal studiu Disney a tudíž nemá s tímto ani dalšími pokračováními nic společného. Režie se ujal J.J. Abrams, který měl po dvou dílech Star Treku ideální průpravu na takto významný projekt.

 

 

Příběh nás přivádí do daleké galaxie třicet let po událostech šestého dílu. Připomenu, že z Darth Vadera se tehdy stal Anakin Skywalker, císař byl zabit, Hvězda smrti byla znovu zničena a Impérium zůstalo v chaosu.

 

 

Kdo čekal šťastný konec, bude zklamán. Po třiceti letech to vypadá tak, že jsou Jediové považováni za mýtus a jen hrstka pamětníků či lépe informovaných ví, že tomu tak není. Luke Skywalker se po tragické události kdesi skrývá a nikdo netuší, jak by ho mohli kontaktovat. V mezidobí vznikl tzv. První řád vedený tajemným Snokem, který pokračuje v zajetých tradicích Impéria.

 

 

Tomu slouží také Kylo Ren, v rámci dobré tradice i on nosí masku a dokáže vládnout temnou stranou síly a to v rozsahu, který jsme dosud neměli možnost spatřit. Samozřejmě je tu i řada kladných hrdinů. Ať už generálka Leia Organa, Han Solo a jeho chlupatý přítel Chewbacca a nesmíme zapomenout ani na robotickou část. Ano, R2-D2 i C-3PO se tu také objeví a přibyde jim nový kamarád zvaný BB-8.

 

 

Důležitým prvkem jsou ale nováčci. Temnou stranu síly jsem již představil, nyní tedy kladnou část. Jejími zástupci je především Rey a Finn. Opuštěná dívčina z planety Jakku se s Finnem, bývalým stormtrooperem, potká jakoby náhodou, ale krátce nato už společně bojují o přežití a snaží se najít Odboj.

 

 

Možná jste to už někde zaznamenali, ale klíčovou informací je, že sedmý díl připomíná od samého počátku původní čtvrtý díl z roku 1977. Nechci zacházet do detailů, ale robot na pusté planetě, který má tajnou zprávu….těch odkazů je opravdu hodně, možná až moc.

 

 

Samotný vizuál je nicméně dokonalý a je vidět, že filmu hodně prospělo, že se efekty, pokud to jen šlo, dělaly prakticky a nikoliv v počítači. Vše tak vypadá daleko reálněji, hmatatelněji a méně nablýskaně než v epizodách I-III. Po technické straně není co vytknout, herecké výkony jsou vesměs dobré či výtečné. Zvlášť výraznou roli tu má pak Harrison Ford, jehož Han Solo zde má více prostoru než v minulosti a řekl bych, že ještě nikdy nebyl tak skvělý, jako tentokrát.

 

 

Finn a Rey jsou oba výborně vybraní, do filmu sedí a divák si k nim snadno najde cestu. Naopak Kylo Ren je po většinu času přesně tím mysteriózním záporákem, jakého jsme si přáli. Bohužel je tu několik ale. Ta však lze jen těžko rozebírat, bez hlubšího prozrazení zápletky. Zkusím tedy alespoň principiálně.

 

 

Jedním z problémů je, že pro některé postavy není dost místa, takže se prostě objeví, zdá se, že by měly mít větší prostor, ale nestane se tak. Horším problémem je, že je sedmý díl až natolik podobný tomu čtvrtému, že se to místy začíná trochu zajídat. Odkazy jsou fajn věc, ale kopírovat z velké části čtvrtý díl už je věc jiná.

 

 

Daleko největším problémem je však vývoj postavy Kylo Rena. Tento děsivý záporák si totiž bohužel několikrát za film sundá masku a v těch momentech vypadá opravdu jako rozčílený puberťák. Veškeré temno a strach najednou opadává. Také jeho pracně ukazované neskutečné schopnosti v určité fázi filmu, jakoby degradovaly a jedna z postav naopak z ničeho nic obdrží takové schopnosti, že by se za ně nemusel stydět ani Luke Skywalker, který na to ale předtím trénoval tři filmy.

 

 

Tyto nelogičnosti a kopírování trošku srážejí jinak výborný zážitek. Film se přesto podařil, a pokud některé věci dovysvětlí v dalších dílech, bude možné vzít řadu výtek zpět. Každopádně snímek mohu vřele doporučit, kdyby kvůli nikomu jinému, tak Hana Sola v tomto podání prostě nemůžete minout!


autor: moviefan 9 z 10

Další zprávy

Recenze: Revenant Zmrtvýchvstání
Recenze: Nespoutaný Django
Recenze: Paul (2011)
Recenze: Pařba v Bangkoku (2011)
Recenze: Marťan
Recenze: Spectre
Recenze: Marťan

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 23. 6. 2021 Svátek má Zdeňka
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz