< Předchozí  ^^  Další >

[Informace] [Recenze] [Komentáře] [Obsazení] [Ukázka] [Fotky] [Podobné filmy]
Recenze: Star Wars: Poslední z Jediů
14.01.18 22:32

Kylo Ren, Rey, Finn, Poe Dameron plus stará garda v čele s Lukem a Leiou. Pokud se v úvodní větě orientujete, pak jistě spadáte do divácké kategorie, pro kterou byla sepsána tato recenze.

 

 

Když George Lucas prodal svůj Lucasfilm a s ním i práva na Indiana Jonese a Star Wars, bylo jasné, že se především série o temné a světlé straně síly výrazně rozšíří. I sám Lucas měl v plánu další trilogii. Disney ale potřeboval rychle splatit nemalou částku, kterou za Lucasfilm zaplatil, a tak nám kromě pokračování původní série zajistil i další „bokovky“ typu Rogue One a nezůstane jen u něj.

 

 

Osmého dílu plánované devítidílné ságy o rodu Skywalkerů se ujal režisér Rian Johnson, jehož můžete znát především díky jeho filmu Looper s Brucem Willisem. Johnson dostal možnost film nejen režírovat, ale také k němu napsat scénář. A lze jednoznačně říci, že je zde jeho rukopis patrný.

 

 

Fanoušci si po filmu Síla se probouzí stěžovali na to, že je snímek v mnoha ohledech až příliš podobný čtvrtému dílu, který před 40 lety celou ságu započal. Byla tedy poptávka po značně odlišném přístupu. Jedním z hlavních předpokladů byl také výraznější prostor pro Luka Skywalkera a zodpovězení otázek o původu Rey, Snoka atd.

 

 

Mohu říci, že mnohé otázky zodpovězeny opravdy byly, ale jak už to bývá, ještě mnohem více jich vzniklo.

 

 

Osobně jsem po prvním zhlédnutí prožíval velmi smíšené pocity. Film je po vizuální stránce úchvatně zpracován. Nicméně, snaha po jiném pojetí je natolik intenzivní, že jsem musel bojovat se svým fanouškovským já, protože tohle jsem opravdu nečekal a svým způsobem ani nechtěl vidět.

 

 

Nechápejte mě špatně. Snímek je stále o boji dobra a zla, světla a temnoty, ale zároveň zvláštně podvratným způsobem „kašle“ na to co bylo předtím. Přesto však pozorný divák najde mnoho paralel s předchozími snímky.

 

 

Měl jsem možnost zajít na projekci i podruhé a musím říct, že vnitřní logika snímku není zdaleka tak děravá či nepřijatelná, jak se mi zdálo původně. Zůstává onen podvratný způsob „kašlání na věci minulé“, ale je to v mnoha ohledech i osvěžující a humor samotný je velice zdařilý.

 

 

Pokud tedy chcete něco jiného, jistě se toho dočkáte. Čekáte-li jasné odpovědi na otázky z předchozího filmu, očekávejte spíše zklamání. Poslední z Jediů jistě stojí za zhlédnutí, zkrácení o nějakých 20-30 minut by mu ale nesmírně prospělo. Velkou otázkou zůstává, zda po tomto dějovém veletoči může završení trilogie přinést dostatečně uspokojivé rozuzlení. Mám o tom své pochyby, ale rád se budu mýlit.


autor: moviefan 8 z 10

Další zprávy

Recenze: Avengers: Infinity War
Recenze: Spider-Man: Homecoming
Recenze: Válka o planetu opic
Recenze: Dunkerk
Recenze: John Wick 2
Recenze: Rogue One: Star Wars Story

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 12. 2023 Svátek má Iva
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz