< Předchozí  ^^  Další >

[Informace] [Recenze] [Komentáře] [Obsazení] [Hodnocení] [Fotky]
Recenze: Byl jsem mladistvým intelektuálem
08.01.05 23:34

Zuřiví intelektuálové vztekle se zahryzávající do látky hegelovským blábolením nenakaženého jedince, jejich spiklenecké telefonáty z mobilních sbírek básní, škrtící knižní záložky, plnicí pera nalakovaná kyselinou, vražedně roztočené dřevěné korále v rukou dlouhovlasých dívek s přemýšlivým pohledem a se schizofrenní analogií u postmoderně eletického sochařství na rtech. Tak vypadá temná strana síly. Proti ní stojí všechno, co je normálnímu člověku svaté: Coca-Cola, akční filmy, hamburgery, comicsový magazín CREW, Arnold Schwarzenegger, gumoví medvídci a dálkový ovladač od televize (nicméně ani ten by nestačil, kdyby normální lidé neměli v záloze tajnou zbraň, po jejímž použití explodují hlavy...). Armageddon propuká, oba světy se srážejí za ohlušujícího rachotu. K tomu nemůže dojít nikde jinde než v krátkém snímku Byl jsem mladistvým intelektuálem.

 

 

Tento film, který vznikl spoluprácí s Českou televizí, tvůrči skupinou Čestímra Kopeckého a za podpory Coca-Coly, Mercedesu Benz a Club-baru Kapitán Flint (který se na celý týden změnil na itelektuálskou kavárnu U Heideggera) měl premiéru na Febiofestu a už do té doby si stačil získat jistou kultovní proslulost - a není to jenom tím, že tam hrají v čestných rolích takové hvězdy jako Vladimír Brabec, Jan Hrušínský nebo František Fuka. Příběh o boji jednoduššího komerčáka Pavla se smečkou sartrovských bestií a s intelektuálem, který v něm samém dříme, je popkulturní parafrází proslulých amerických hororů padesátých let. (I Was a Teenage Werewolf, I Was Teenga Frankenstein atd.), což v kombinaci s neskutečným množstvím gagů, fórků a odkazů (od Warnervoských grotesek až po Freddyho Kruegera a kongeniální hudbou Františka Fuky (název jedné ze skladeb, techna Intellektual Kombat, hovoří za vše) tvoří naprosto jedinečný divácký zážitek, na poli českého krátkého filmu doposud neviděný. To ostatně dokazuje i sprška ocenění, která se na tvůrce snesla: vítěství na festivalu Praha amatérských filmů a Rychnovské osmičce, zvláštní cena poroty na berlínském klání Okno a na východ a v rakouském Ebensee, zařazení do Zlatého fondu evropské UNICy, nadšené reakce diváků Febiofestu, Festivalu dětí a mládeže ve Zlíně či Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech hovoří za vše.

 

 

Svou výpovědní hodnotu má také fakt, že se I Was Teenage Intellectual dostal i do kin. Společnost Warner Bros. ho nechala překopírovat na klasický filmový materiál a uvedla do kin celé republiky jako předfilm. Nyní - opět díky společnosti Warner Bros. - tedy Intelektuál vychází i na VHS. Pokud i vy máte chu´t se ponořit od nebezpečného světa, kde místo krvěžíznivých hororových monster číhají neméně krivežizniví intelektuálové, stačí shlédnout tento snímek.

 

 

 

A pokud se tak rozhodnote, neváhejte. Je důležité být včas varován. Protože intelektuálové nejsou pouhý mýtus. Jsou to nebezpeční tvorové, kteří žijí mezi námi.


autor: Archinek 8 z 10


Další zprávy

Recenze: Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba
Recenze: Trhák pana Bowfingera
Recenze: Tarzan
Recenze: Klub rváčů
Recenze: South Park: Peklo na zemi
Recenze: Tajemství loňského léta
Recenze: Resident Evil: Apokalypsa

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Neděle 25. 7. 2021 Svátek má Jakub
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz