< Předchozí  ^^  Další >
Festival v Cannes ve druhé polovině, zatím žádný jasný favorit
22.05.07 14:26

 

Paříž 22. května (zpravodaj ČTK Pavel Zavadil) - Filmový festival v Cannes má za sebou zdařilou oslavu svých šedesátin a přehoupl se do své druhé poloviny, aniž se zatím objevil film, který by byl jasným favoritem na jubilejní Zlatou palmu. Některé "těžké váhy" jsou ale teprve na pořadu a navíc v Cannes porota velmi často vyvede věštce z omylu.

 

Letošní rok je spíš rok pelotonu, zní novinářské hodnocení přehlídky, ve které se sice objevila řada dobrých a zajímavých filmů, ale žádné veledílo, na které by všichni rázem pěli ódy. To odpovídá odhadům vyslovovaným už před festivalem při pohledu na 22 snímků vybraných do hlavní soutěže.

 

Francouzskou odbornou kritiku i diváky z nich zatím zřejmě nejvíc zaujal nový film amerických bratří Joela a Ethana Coenových Tahle země není pro starý. Velcí Coenové, Coenové znovu útočí, Coenové ve velmi dobré formě, znělo hodnocení tohoto westernu střihnutého filosofickými reflexemi a černým humorem, který je režisérské dvojici vlastní. Deník Le Monde v něm dokonce viděl jakousi originální variaci na Bergmanovu legendární Sedmou pečeť s její šachovou partií mezi rytířem a Smrtí.

 

Překvapivější než zaujetí dílem režisérů, kteří už jednou v Cannes Zlatou palmu získali (bylo to v roce 1991 za film Barton Fink), je zájem, který vzbudil mladý Rumun Christian Mungiu drsným pohledem na svou zemi v posledním období Ceaušeskovy diktatury. Film 4 luni, 3 saptamini si 2 zile (4 měsíce, 3 týdny a 2 dny) o mladé studentce, která chce přestoupit tehdejší zákaz potratu, se považuje za další důkaz vzestupu rumunské kinematografie, jež v posledních dvou letech získala v Cannes řadu cen ve vedlejších kategoriích.

 

Tyto dva filmy jsou zatím považovány za mírné favority, za ně se řadí další americký snímek Zodiac režiséra Davida Finchera, tvůrce známého thrilleru Sedm. Naopak nikdo nesází na My Blueberry Nights (Mé borůvkové noci), kterým byl festival zahájen, i když kritiky na něj nebyly špatné.

 

Rozporné reakce vzbudil rakouský režisér Ulrich Seidl naturalismem svého Export/Import, kde se mladá Ukrajinka pokouší o štěstí na Západě a nezaměstnaný Vídeňák o totéž na Ukrajině. "Seidl nás neušetří opravdu ničeho," napsal kritik listu Le Figaro. Podle Libération je to "z řetězu puštěná misantropie", ze které "se nakonec dělá mírně nevolno".

 

Porotu a diváky čekají ještě snímky některých známých tvůrců včetně Srba Emira Kusturici, který už v Cannes dvakrát vyhrál a letos přichází s filmem Zavet (Slib), nebo Američana Quentina Tarantina, vítěze z roku 1994 s Pulp Fiction - historky z podsvětí. Ten letos soutěží se snímkem Grindhouse: Auto zabiják. Francouzi vkládají naděje hlavně do filmu Le scaphandre et le papillon (Skafandr a motýl) - zpracování autobiografické knihy člověka, který po mozkové mrtvici zcela ochrnul.

 

Někteří kritici nevylučují, že vyhrát by letos mohl nějaký "malý" film. Poukazují přitom na to, že v porotě jsou velmi náročné osobnosti jako třeba režiséři Stephen Frears, Marco Bellocchio a Maria de Medeirosová nebo herec Michel Piccoli.

 

Po společenské stránce se letošnímu festivalu nepochybně daří. Na nedělní oslavu jeho šedesátin se sjely desítky známých režisérů a hereckých hvězd, mezi nimiž byl po dlouhé době také Francouz Alain Delon, další se střídají průběžně. Přímo pozdvižení vzbudila americká herecká dvojice Angelina Jolieová a Brad Pitt. Ti přiletěli z Prahy na premiéru filmu A Mighty Heart (Mocné srdce), ve kterém ona hraje a který byl natočen v jeho produkci.Další zprávy

Scorsese oznámil vznik fondu na záchranu světové kinematografie
Třetí pokračování Pirátů z Karibiku bude v kinech od 24. května
Pátý Harry Potter bude mít premiéru 28. června v Japonsku
Svěrákovy Vratné lahve překonaly dosud nejvyšší dosažené tržby
Film o vdově po zavražděném novináři sklidil aplaus v Cannes
Vejdělkův Roming se v kinech objeví od 31. května
Polanski v Cannes odešel od novinářů kvůli

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Sobota 8. 5. 2021 Svátek má Státní svátek
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz