< Předchozí  ^^  Další >
Fotografu Janu Saudkovi věnuje svůj dokument režisér Adolf Zika
24.05.07 12:33

 

Praha 24. května (ČTK) - Syrově pravdivý životní příběh kontroverzního fotografa Jana Saudka je námětem celovečerního filmového dokumentu s podtitulem V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu, který právě natáčí režisér Adolf Zika. Premiéru bude mít v prosinci a v kinech se objeví na začátku příštího roku. Dnes o tom hovořil s pražskými novináři.

 

Zika přiznal, že Saudek ho už několik let fascinuje a vždy mu chtěl věnovat celovečerní dokument. Navrhoval mu to od roku 2002 a celou tu dobu sháněl peníze, což prý nebylo tak těžké. "Zájemců bylo dost, ale všichni chtěli snímek ovlivňovat. Až česko-americký multimilionář Thomas Charles Sedivy poskytl jako koproducent grant, který nám umožnil začít s natáčením," uvedl Zika. Používá dvě kamery, za nimiž jsou Jan Bartoň a Robert Bílý, další kameru drží v ruce sám.

 

"Už není čas, abych se rozmýšlel. Teď jde jen o to, abych během práce nezhebnul - vždyť za sedm let mi bude 80," vysvětlil Saudek, proč do projektu šel. Režisérovi bezvýhradně důvěřuje a nechává se vést. "Jsem totiž amatér a mizerný herec," dodal.

 

Zika chce fotografa divákům představit tak, jak ho zná osobně. "Třeba u něj doma, kdy jsme spolu trávili chvíle u flašky vína a povídali si o životě. Lidé ho znají spíše jako klauna, šaška a extrovertního génia, který se předvádí. Já ho ale znám jako nesmírně citlivou osobnost, velice zranitelnou," řekl Zika ČTK. Dokument by měl mít 90 minut, hudbu k němu složí Varhan Orchestrovič Bauer, jehož smyčcové plochy vytvoří prostor k improvizacím trubky Lacza Decziho. Některé scény snad budou za hranicí etiky a morálky, přesto by měl být snímek mládeži přístupný.

 

Saudek už tradičně vyslovil obavu, že cokoliv ještě o něm vyjde, bude už posmrtnou záležitostí. "Cítím se ale výborně. Doufám, že to bude nějaký čas trvat a půjde o sešlost věkem," řekl ČTK.

 

Způsob distribuce ještě tvůrci filmu neznají. Podle Ziky je zajímá i "popcornové" publikum multikin, nevyhýbali by se ani art kinům a festivalům. "Zájem je velký, jednáme s pěti distribučními firmami," uvedl s tím, že důvodem pochopitelně nejsou oni, ale osobnost portrétovaného.

 

Saudek uložil filmařům jedinou podmínku - aby to byla zábava. "Nechci, aby tam seděl uštvanej dědek a vzpomínal, jak to bylo všechno těžké. A ať tam jsou vidět holky, já na plátně být nemusím," vzkázal.

 

Podle Ziky tam "mluvící hlavy" nebudou, i když několika výpovědím před kamerou se nevyhne. Ze zahraničních osobností by se měli před ní objevit například italský reklamní fotograf Olivier Toscani či leader skupiny R.E.M. Michael Stipe. Informace o natáčení jsou dostupné na internetové adrese www.saudekfilm.com.

 

Zika se dosud zabýval uměleckou a reklamní fotografií, pracoval na mnoha místech zeměkoule. Byl autorem výpravné publikace Poslední kniha století, jeden den v životě České republiky z roku 2000. O rok později začal natáčet televizní spoty.Další zprávy

Film s Miroslavem Krobotem vzbudil v Cannes rozporné reakce
Polští veteráni se bouří proti Čtyřem z tanku i jejich psu
V Cannes nečekaně ohlášen dokument o Litviněnkovi
Scorsese oznámil vznik fondu na záchranu světové kinematografie
Festival v Cannes ve druhé polovině, zatím žádný jasný favorit
Třetí pokračování Pirátů z Karibiku bude v kinech od 24. května
Pátý Harry Potter bude mít premiéru 28. června v Japonsku

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Neděle 21. 4. 2024 Svátek má Alexandra
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz