< Předchozí  ^^  Další >

[Informace] [Recenze] [Komentáře] [Obsazení] [Hodnocení] [Videoukázka] [Fotky]
Recenze: Letní palác
06.06.07 11:38

I přihodí se občas, že upoutávka a popis filmu neodpovídá pranic skutečnosti. U hulákavých velkolepých spektáklů s visačkou kalifornské provenience se tomu dnes již nikdo nepodiví. Leč zdánlivě intelektuálský film šikmookého giganároda, který ve své anotaci slibuje něco zcela zavádějícího, je pro mne novinkou. Považuji tedy za recenzentskou povinnost nabonzovat čtenářům, kterak je to doopravdy.

 

 

Intelektuální kotel? Spíše hledání mladých lidí sebe sama v prostředí plném cigaret a sexu. Čtení spisů Václava Havla? V jedné scéně, která se výjimečně odehrává na výuce v univerzitě, tam opravdu Havel zazní. Ale jen jako kulisa v pozadí pro kontrast ke znuděným studentům, kteří si řeší vlastní komplexy. Zobrazení přelomových novodobých čínských dějin a brutální zásahy proti studentskému hnutí? Několik minut je skutečně věnováno pokusům o rekonstrukci událostí z pohledu studentů. Vzhledem ke zbývajícímu ději se ale jedná o decentní nicneříkající doplněk pro zvýšení prestiže. Podíváte-li na libovolný dokument o tehdejších manifestech na Náměstí nebeského klidu, obohatí vás to stokrát víc. Pětiletý zákaz natáčení pro Ye Loue? Ačkoli jsme se všichni před shlédnutím domnívali, že tak komunističtí cenzoři rozhodli kvůli nežádoucím historickým záběrům, pravda bude jinde. Kterému pyšnému národu by se líbilo, kdyby někdo zobrazoval jeho budoucí elitu jako znuděné zoufalce bez vidiny perspektiv, jež ukájejí své žaly v sexu a nikotinu. A možná k tomu přiměla i vyzývavá „nezakrytost“ mnohých postelových okamžiků.

 

 

Poslední třetina filmu se přesouvá do koprodukční Francie. Čekáte změnu k lepšímu? Nedočkáte se. Neváhám označit tento záverečný skok po několika letech za zbytečně nastavovanou kaši, čímž rehabilituji ty diváky, kteří v průběhu sál houfně opouštěli.

 

 

Tak či onak, nečekejte od Letního paláce opravdu nic víc, než modernistický náhled na čínskou mládež. Pár fajnšmekrů si možná přijde na své, většina návštěvníků ale neskrývala své rozčarování. Buďme ostražití i u nehollywoodských filmů, klamavé reklamy se dnes neštítí nikdo.


autor: vip007 3 z 10


Další zprávy

Film Poslední plavky začne Krajňák točit koncem června
Recenze: Želvy Ninja (2007)
Festival Mental Power představí osm filmů s postiženými herci
Aukce klapek ve Zlíně vynesla studentům více než 1,9 milionu Kč
Zlínský festival ovládl švédský film Přeskoč
Režisér Filip Renč vyrazil natáčet do Bosny
Svěrákovy Vratné lahve přivítají v pondělí miliontého diváka

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Neděle 12. 7. 2020 Svátek má Bořek
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz