< Předchozí  ^^  Další >
Vítek a Sidovský s filmem o registrovaném partnerství v New Yorku
10.06.07 15:59

 

New York 10. června (zpravodaj ČTK) - Poprvé před diváky byl v sobotu v New Yorku uveden dokumentární film S důvěrou a láskou o cestě českého homosexuálního páru k registrovanému partnerství. Po mnohaletých diskusích byl tento druh právního vztahu osob stejného pohlaví v České republice uzákoněn loni 1. července.

 

Zpověď herce a zpěváka Pavla Vítka a producenta Janise Sidovského, kterou zachytil režisér Michal Herz, zhlédlo newyorské publikum v rámci festivalu filmů s gay a lesbickou tematikou Newfest. Z New Yorku snímek i s jeho protagonisty poputuje do San Franciska, kde bude mít za týden oficiální světovou premiéru na podobném festivalu Frameline, nejstarší a největší přehlídce svého druhu na světě.

 

V dokumentu se prolínají přípravy na jeden z prvních obřadů registrovaného partnerství v České republice s vyprávěním obou mužů o jejich dvacetiletém vztahu, vzájemném soužití, o tom, jak je vnímá okolí, i o jejich snaze o prosazení registrovaného partnerství v parlamentu. Obřad, při němž loni 3. července na hradě Karlštějn stvrdili svůj svazek, byl možná nejsledovanější společenskou událostí sezony a později byl vyhlášen Svatbou roku 2006.

 

Čeští diváci film zatím neviděli, pouze byl loni neoficiálně promítnut během pražské gay přehlídky Mezipatra. Po návratu z festivalů ho tvůrci zamýšlejí nabídnout České televizi.

 

Newyorské publikum snímek přijalo velmi vstřícně. "Cítil jsem, že to, co říkáme, a pocity, které sdělujeme, jsou přenosné," uvedl Sidovský po projekci. "Tajemství dejme tomu úspěšného přijetí," dodal Vítek, "bylo možná ve vystihnutí určité přirozenosti a upřímnosti. To dalo filmu punc, který je přenosný kamkoli," domnívá se zpěvák.

 

Snímek vznikl původně jako dar režiséra Vítkovi a Sidovskému k uzavření jejich svazku. "Kamera žila v intimní zóně našeho soukromí," zavzpomínal Vítek. "Asi bych to nikdy neakceptoval, kdyby to netočil náš kamarád. Tady herectví muselo jít stranou. Kdyby člověk měl celou dobu hrát, co si myslí, že by v tom dokumentu mělo být, tak by se ta nepravda brzy ukázala," dodal.

 

Za necelý rok uzavřelo v České republice registrované partnerství přes 300 parů, uvedl Sidovský. Za tu dobu také stoupl podle něho respekt většinové společnosti vůči homosexuální menšině. "Ve srovnání s Poláky nebo Slováky jsou Češi opravdu tolerantní," ocenil.

 

Podle jeho názoru se nepotvrdily prognózy, že registrované partnerství ohrozí tradiční rodinu. "Jestli něco rodinu ohrožuje, tak je to nezájem rodičů o výchovu dětí, manželská nevěra a stoupající rozvodovost," doplnil Vítek.

 

"Gayové přistupují k partnerství daleko odpovědněji než heterosexuálové ke svatbě," soudí Sidovský. "U nás není důvod brát se kvůli majetku nebo kvůli těhotenství. Vstupujeme do partnerství jen proto, že chceme spolu žít celý život."

 

V diskusi na téma, zda by registrované páry měly mít právo na adopci dětí, Sidovský zastává názor, že na to česká ani evropská společnost není připravená. "Ne kvůli adoptivním rodičům, ti by dítěti jistě dokázali vytvořit harmonické prostředí, ale kvůli reakcím okolí." Sám přítelem takovýchto adopcí není.

 

Jeho partner ovšem poukazuje na neutěšený stav v českých dětských domovech. "Praskají ve švech. Při vší úctě k lidem, kteří se v ústavech o děti starají, by dětem bylo lépe v harmonickém prostředí plném lásky, v rodičovském zázemí ať už tvořeném dvěma muži nebo dvěma ženami, než v anonymním prostředí, kde zákonitě dochází k citové deprivaci." Zatím Vítek o takovém kroku neuvažuje, ale do budoucna se ho nezříká.Další zprávy

Karlovarský festival zahájí film Delirious
Recenze: Piráti z Karibiku - Na konci světa (2007)
O Kinoautomat uváděný v Praze je zájem i mimo ni
Oscarová Renée Zellwegerová bude hostem karlovarského festivalu
Film Poslední plavky začne Krajňák točit koncem června
Recenze: Letní palác
Recenze: Želvy Ninja (2007)

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Neděle 12. 7. 2020 Svátek má Bořek
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz