< Předchozí  ^^  Další >
Náměstí Jana Palacha se v noci vrátilo o 40 let zpět
05.10.08 13:12

 

Praha 5. října (ČTK) - Pražské náměstí Jana Palacha se v noci na dnešek vrátilo do doby o 40 let zpět, když na něm a v jeho okolí natáčela režisérka Irena Pavlásková několik scén svého připravovaného filmu Zemský ráj to napohled. Hrdinové snímku se v nich potkávají s přijíždějícími okupanty v srpnu roku 1968, a na place tak byl tank, obrněné transportéry a další těžká vojenská technika, mnoho komparzistů i představitelé hlavních rolí Vilma Cibulková a Miroslav Etzler.

 

"Byla to jedna z nejdražších a nejnáročnějších scén filmu," řekl dnes ČTK producent Viktor Schwarcz. Na náměstí se točilo od sobotních 17:00 do dnešních 5:00.

 

Bylo třeba zajistit výluku tramvají, ale i třeba snížit intenzitu osvětlení Pražského hradu, který tehdy byl daleko méně a jednodušeji nasvícen než dnes. Správa Hradu vyšla filmařům vstříc, osvětlení nejznámější pražské památky je možné měnit a koordinovat podle potřeby. Těžkou techniku zapůjčily filmařům kluby vojenské historie z Plzeňska.

 

Snímek vzniká ve Schwarczově společnosti Cineart TV Prague v koprodukci s Českou televizí. Námětem scénáře Terezy Boučkové je zdánlivě všední, a přitom nadmíru nevšední osud pohledné, životaschopné ženy Marty a jejích dvou dospívajících dcer.

 

Děj filmu zahrne zlomové desetiletí nedávných českých a československých dějin. Začíná v předvečer okupace Československa v roce 1968 a končí pronásledováním kolem Charty 77, kdy rozvedený manžel, kdysi herec a později významný disident, odjíždí se svou novou ženou do emigrace, zatímco navenek nehrdinská, apolitická exmanželka zůstává se svými dvěma malými dcerami.

 

Nepřízni doby čelí tiše, ale vytrvale. Film podle tvůrců nebude upřednostňovat politické atributy příběhu, vypráví s humorem o obyčejném rodinném životě těch, kteří žili svůj život v hluboké normalizační krizi.

 

Na plátně se mají objevit i Tereza Voříšková, Dana Marková, Ondřej Vetchý, Jiří Dvořák, Jan Zadražil, Bára Seidlová a Jan Hartl. Premiéru filmu tvůrci plánují na 17. listopad příštího roku, tedy na 20. výročí událostí v listopadu 1989.Další zprávy

Bála jsem se o své děti, říká po novém filmu Angelina Jolieová
Steven Spielberg se chystá v Indii založit nové studio
Clint Eastwood se vrací na filmové plátno znovu jako herec
De Niro a Scorsese natočí další film z podsvětí
Watsona si ve filmu o Sherlocku Holmesovi zahraje Jude Law
Na podivné chování Locklearové upozornila policii fotoreportérka
Mickey Rourke prý měl na výběr buď se změnit nebo se zastřelit

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 7. 2022 Svátek má Jaroslava
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz