< Předchozí  ^^  Další >

[Informace] [Recenze] [Komentáře] [Obsazení] [Hodnocení] [Ukázka] [Fotky] [Podobné filmy]
Recenze: Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba
08.01.05 23:58

Vyškrábněte z koutu mozku vzpomínku na chvíli, kdy jste se poprvé vrhli pod zářící vánoční stromeček a místo samopalu značky Heckler und Koch jste v útrobách balíčku našli ponožky s tančícími Šmouly. Zklamání, co? A to byly jenom Vánoce. Teď si představte, že k podobnému šoku dojde při něčem opravdu důležitém. Třeba při návštěvě nového dílu Star Wars. Tutaj už končí veškerá sranda, to zavání krchovem. Abych snížil procento očekávání sebevražd na rozumnou mez, přicházím s antitěšící kůrou a návodem jak vidět Star Wars a přežít.

 

 

Jediný způsob jak sledovat Skrytou hrozbu, je zapomenout, že jde o součást mýtu. Zapomenout na pocit, který se vás zmocňuje, když jen zaslechnete jméno božské trojice a vnímat první epizodu jako samostatnou scifárnu. Pak máte šanci.

 

 

Prvním zásahem do krvácející duše fanouška Hvězdných válek je, že Lucas tentokrát zacílil na podstatně mladší věkovou skupinu a podřídil tomu absolutně všechno. Někam zmizel inteligentní humor, který v druhé trojici zastupovali slovní pingpongy mezi Hanem Solem a princeznou Leiou. Místo nich se vytrčily do prostoru jednoduché fórky, pochopitelné i tomu nejzaostalejšímu žáku první třídy. Tvůrci se nezastavili ani před takovými evergreeny jako je šlápnutí do hovno či masivní prd. Navíc vyrukovali s otřepanou komickou postavičkou, roztomilou tak, že by ji člověk zabil. Ostatně většina nových mimozemských bytostí vypadá spíš jako Jů a Hele, než jako obyvatelé vzdálené galaxie. Geniální George Lucas je už zřejmě od začátku schvaloval s myšlenkou na jejich prodejnost v plyšové mutaci.

 

 

Další handicap, který na sebe nový díl STAR WARS navěsil, je absence hlavní postavy. Dřív to bylo jasné, člověk se mohl podle nátury ztotožnit buď s Lukem Skywalkerem nebo Han Solem, eventuálně, pokud byl astmatik, i s Darth Vaderem. Ovšem teď? Liam Neeson je suchý jako půl roku starý preclík, Evan McGregor alias mladý Obi-Wan Kenobi se v celém filmu skoro neobjevuje a Anakin Skywalker je, při vší úctě k jeho pozdějším úspěchům, malý cucák. Padouch Darth Maul je sice hezky satansky pomalovaný, ale většinu snímku jen chodí ve stopách hrdinů, aby se v závěru nechal zabít. I scénáři chybí promyšlenost předchozích dílů a do očí bijící kiksy se ani při nejlepší vůli nedají přehlížet.

 

 

Ovšem ranou nejbolestivější je vyšumění mýtu. Mrazení, které se člověka zmocní, když na plátně vyběhne Star Wars - Epizoda 1, se velmi rychle rozplyne jak Páral nad hrncem. Namísto impozantního pokračování legendy stvořil režisér George Lucas velkolepý, barevný, epický, zábavný a trikový příběh pro děti. Nebýt předzvěsti tragických osudů a té trochy tajemství, které Lucas dokázal začesat pod barvotiskovou přehazovačku, byla by to jen prázdná dobrodružka.

 

 

To, co chybí atmosféře, nahrazují první část Star Wars triky, které neopouští scénu ani na chvíli, a impozantní výtvarná stránka. Asi nejvíc utkví v paměti sugestivní vznášedlová honička, které připomíná demo počítačové hry natolik, až člověk kolem sebe začíná hmatat po kniplu.

 

 

Možná mě teď nenávidíte, roníte horké slzy nenávisti a počítate peníze v porcelánové svini, jestli to stačí na levnějšího hitmana, ale věřte mi, jednou mi poděkujete. Bude to ve chvíli, kdy budete, stejně jako já, vycházet z jedničky a říkat si: No nebyla to taková sračka, jak všichni tvrdili. Ne, to nebyla. Jen už prostě první díl Star Wars nedokázal sáhnout do výšin kultu, kde si spokojeně hoví jeho tři starší sourozenci. Je to jen zábavný sci-fi film. Ale neztrácejme naději. Máme před sebou ještě další dva díly a je pravděpodobné, že filmy budou stárnout spolu s Anakinem Skywalkerem a že spolu s ním budou i temnět. Tak ať je síla s námi.


autor: Archinek 7 z 10


Další zprávy

Recenze: Pavučina snů
Recenze: Byl jsem mladistvým intelektuálem
Recenze: Trhák pana Bowfingera
Recenze: Tarzan
Recenze: Klub rváčů
Recenze: South Park: Peklo na zemi
Recenze: Tajemství loňského léta

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Neděle 25. 7. 2021 Svátek má Jakub
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz