< Předchozí  ^^  Další >
Le Cléziovy knihy jsou známé i v Česku
09.10.08 16:39

 

Praha 9. října (ČTK) - Knihy čerstvého laureáta Nobelovy ceny za literaturu Jeana-Marii Gustava Le Clézia jsou známé i českým čtenářům. Vycházely již v 60. letech a znovu je začali nakladatelé vydávat v 90. letech. Podle překladatelky a publicistky Jovanky Šotolové švédští akademici zvolili Le Clézia zejména proto, že co do tematiky svých knih je autorem světovým.

 

"Má výjimečný původ, má za sebou nebývale bohatý život plný cestování do velmi exotických krajů. A protože dokáže ve svých textech spojit lidský pohled na celkem obyčejné, a přitom veliké osudy s tím, že jeho postavy pocházejí z různých končin světa nebo žijí v námi nepoznaných dálavách, jsou jeho knihy objevné, přínosné a určitě velmi zajímavé," řekla Šotolová.

 

Z českého pohledu není podle ní Le Clézio jediným zajímavým a významným současným francouzským autorem - tato kdysi velká a dnes přinejmenším pestrá literatura má podobných mnoho. "Se jménem Le Clézio se například bezděčně vybaví i za všechny například Patrick Modiano - podobně nepřekonatelný mistr vyprávění příběhů často obestřených nikdy nevysvětleným tajemstvím," uvedla.

 

Modiano však píše jen o Francii, a zejména o Paříži. A protože sebestřednost je z pohledu zvenku francouzské literatuře vyčítána, Le Clézio vyhrává na celé čáře, dodala.

 

V češtině vyšly již v 60. letech jeho knihy Zápis o katastrofě, (Odeon, 1965), Horečka (Odeon, 1967), později Bludná hvězda (E.W.A., 1996), Poušť (ERM, 1996), Lullaby (Dauphin, 1996) a Mondo a jiné příběhy (Dauphin, 2001).

 

Ve svém zdůvodnění označila Švédská akademie věd Le Clézia za "autora zlomu, poetického dobrodružství a smyslové extáze, průzkumníka lidství za hranicemi panující civilizace a pod ní". O Le Cléziovi se již přes 30 let píše jako o nejvýraznějším zjevu současné francouzské prózy.

 

"Je to jemná a citlivá literatura, která odpovídá profilu našeho nakladatelství," řekl majitel nakladatelství Dauphin Daniel Podhradský na dotaz, proč si již před několika lety vybral jeho texty k publikování v češtině.

 

Le Clézio se narodil v roce 1940, má původ bretaňský, britský a mauretánský, proslavil se ve 23 letech knihou Proces-verbal (česky Zápis o katastrofě). Je autorem téměř 30 románů.Další zprávy

Václav Havel převzal Cenu Jaroslava Seiferta
Nobelovu cenu za literaturu získal Francouz Le Clézio
Nejlepší knihovna roku 2008 je v Pavlovicích
Ve zborceném kostele v Pohoří na Šumavě vzniká originální kaple
První premiérou ústeckého divadla budou Hoffmannovy povídky
Olomoucké Muzeum umění představuje dílo malířky Cecilie Markové
Brněnská Interkamera je letos komornější

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 7. 2022 Svátek má Jaroslava
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz