< Předchozí  ^^  Další >
Rudolf Křesťan vydal patnáctou knihu fejetonů
13.10.08 18:14

 

Praha 13. října (ČTK) - Už patnáctou knihu fejetonů představil dnes v Praze Rudolf Křesťan. Populární publicista, který tomuto žánru zasvětil celý život, do ní tentokrát zařadil 77 fejetonů o údivu a nazval ji Jsem z toho jelen. Inspirací mu bylo zjištění, že když se kdysi dostal ke karlovarské atrakci nazvané Jelení skok, zjistil, že proslulá socha zpodobňuje kamzíka.

 

"Tento jelení pocit mě provází celý život. A to dodnes, kdy už nejsem v říji," popisuje to Křesťan. Dobře ví, že k divení je toho kolem nás dost. O těch velkých věcech se píše v novinách, ale i drobnější jevy prý ovlivňují naši jsoucnost. A tak se za nimi vydává, vyhledává rozličné souvislosti a svěřuje se s nimi svým čtenářům.

 

"Nápady si píšu do zvláštního sešitu, ale mnohdy se stane, že ty předchozí přetrumfne nějaký jiný, okamžitý. Teď ty všechny zapsané vypadly ze hry, protože jsem se po čerstvých informacích z médií zamyslel nad tím, kdopak asi z našich spoluobčanů nosí při sobě revolver. A začal jsem si hrát takovou hru: jedu třeba metrem, prohlížím si spolucestující a zkoumám, kdo z nich by to mohl být," prozradil Křesťan ČTK téma svého nejnovějšího fejetonu.

 

V nové knížce se například podivuje nad tím, kolik centimetrů jizev může mít normální smrtelník na těle. Kroutí hlavou, kam padají teplotní rekordy (či padlé dívky), obrací oči v sloup nad zkratkami některých slov a zamýšlí se nad vítězným tažením dámských kalhot. Odmítá připustit, že některé "tajné recepty", třeba v gastronomii, jsou skutečně tajné a jako nevěřící Tomáš zírá na závorky, jimiž někteří novináři doplňují rozhovory se známými osobnostmi, aby zpovídané ještě více přiblížili.

 

Je překvapen radami, jak "nebulit při krájení cibule", uvádí ho v úžas zvuk obyčejného korkového špuntu, když opouští hrdlo láhve. Ohromí ho různorodost tvarů obyčejné sněhové vločky či slovo "puk" - ať už na kalhotách, či jako nezbytná pomůcka hokejistů.

 

I zasvěcený čtenář se však při listování stránkami nové knihy nestačí divit. Na Křesťanově kontě totiž už dávno jsou více než 2000 fejetonů. Touto svou bilancí ohrozil i Jana Nerudu, který jich napsal 2260, a vstoupil tak rovněž do čítanek. Fejetony z této publikace vznikaly od podzimu 2006 a většinu z nich vyprávěl na vlnách Českého rozhlasu.

 

Však byl také kmotrem publikace rozhlasový moderátor Aleš Cibulka, který prý "z Rudolfa" před 13 lety na sokolovském gymnáziu maturoval - a dostal za jedna. Fotokopii svého vysvědčení Křesťanovi předal a popřál, aby i jeho nový spisek dostal od čtenářů jedničku.

 

V knížce Jsem z toho jelen, kterou ilustracemi opět doprovodila autorova žena Magda Křesťanová, se populární fejetonista zkrátka diví všemu. Dává tak zapravdu starému rabínovi, který těsně před smrtí prozradil největší perlu své moudrosti. "Všechno je jinak," zašeptal a zemřel.

 

Letos pětašedesátiletému Křesťanovi otiskli první fejeton už v době, kdy mu bylo pouhých 15 let. Týkal se průvodců po hradech a zámcích, kteří si vymýšlejí. Za své vzory pokládá vedle Nerudy i dva Karly - Čapka a Poláčka. V letech 1964 až 1992 byl redaktorem časopisu Mladý svět, poté byl deset let zaměstnán v časopisu Týdeník Televize. Podílel se na tvorbě televizního pořadu Nedělní ráno. V současné době je na volné noze.Další zprávy

Debutant Aravind Adiga získal prestižní Bookerovu cenu
Pohřeb Petrovické bude 20. října ve Strašnicích
Klicperovo divadlo uvedlo jako druhé v Česku Havlovo Odcházení
Havlíčkobrodský knižní veletrh představil novinky 170 nakladatelů
Václav Havel převzal Cenu Jaroslava Seiferta
Le Cléziovy knihy jsou známé i v Česku
Nobelovu cenu za literaturu získal Francouz Le Clézio

Nejčtenější

Přidat k oblíbeným, Zaslat na email


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
hledat na Google v Česku Google v Česku
hledat na Google v Česku
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 1. 7. 2022 Svátek má Jaroslava
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz